Zamknij
REKLAMA

Wakacyjne ekowarsztaty w parkach krajobrazowych

09:56, 07.08.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

Wędrówki ścieżkami dydaktycznymi, gry terenowe, obserwacje ptaków, warsztaty dendrologiczne, zajęcia plastyczne i zabawy na świeżym powietrzu – to tylko niektóre z propozycji, jakie czekają na uczniów kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w trzydniowych minikoloniach ekologicznych organizowanych w parkach krajobrazowych w naszym regionie. Najbliższe w poniedziałek (10 sierpnia) we Wdeckim Parku Krajobrazowym, Brodnickim Parku Krajobrazowym i Tucholskim Parku Krajobrazowym.

 

Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy uczniów kujawsko-pomorskich szkół, którzy przebywają na półkoloniach organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia i kościoły, dzieci objęte opieką świetlic środowiskowych oraz uczestników obozów harcerskich. W ramach trzydniowych warsztatów ekologicznych poznają bogactwo przyrodnicze parków krajobrazowych. Uczą się m.in. rozpoznawać chronione gatunki roślin, rodzaje drzew, odróżniać tropy leśnych zwierząt. Biorąc udział w zabawach i grach edukacyjnych dowiadują się, jak obcować z naturą i jak ją chronić. Zajęcia prowadzą pracownicy poszczególnych parków. Ze względu na epidemię, udział w warsztatach nie obejmuje noclegów.

 

Pierwsze ekologiczne minikolonie zorganizowaliśmy w lipcu. Zajęcia odbywały się w Brodnickim Parku Krajobrazowym, Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia oraz Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Kolejne zaplanowano:

10, 12 i 13 sierpnia (Brodnicki Park Krajobrazowy)

10-12 sierpnia (Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy)

11-13 sierpnia (Brodnicki Park Krajobrazowy)

17-19 sierpnia (Tucholski Park Krajobrazowy)

18-20 sierpnia (Wdecki Park Krajobrazowy)

24-26 sierpnia (Nadgoplański Park Tysiąclecia, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy)

28-30 sierpnia (Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą)

 

Organizatorem warsztatów jest Urząd Marszałkowski. Zajęcia realizowane są w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym”.

 

W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

Wdecki Park Krajobrazowy,

Brodnicki Park Krajobrazowy,

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,

Krajeński Park Krajobrazowy,

Nadgoplański Park Tysiąclecia,

Tucholski Park Krajobrazowy,

Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego), w skład którego wchodzą trzy parki: Chełmiński Park Krajobrazowy, Nadwiślański Pak Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Góry Łosiowe).

 

Inwestycje w parkach

 

W Krajeńskim Parku Krajobrazowym dobiegają końca prace w dawnej remizie w Więcborku (powiat sępoleński), adaptowanej na siedzibę ośrodka edukacji przyrodniczej. W zmodernizowanym i rozbudowanym obiekcie znajdą się sala edukacyjna dla 50 osób, pomieszczenia biurowe, socjalne i archiwum. Wartość projektu to 1,2 miliona złotych. Więcej w naszym materiale

 

Trwa także modernizacja zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży w Kruszwicy (powiat aleksandrowski), który stanie się siedzibą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Warta ponad trzy miliony inwestycja obejmuje również rozbudowę istniejącego obiektu o bazę edukacyjną oraz zarybienie Gopła. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Więcej.

 

W miejscu dawnego ośrodka kultury w Tleniu (powiat świecki) powstaje Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Znajdą się w nim sale edukacyjne, biblioteka, sala konferencyjna, pomieszczenia gospodarcze oraz pokoje dla nocujących w parku uczestników konferencji i warsztatów. Wartość projektu to 3,7 miliona złotych. Prace budowalne zakończą się pod koniec przyszłego roku.

 

Na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe odbudowany zostanie dworek w Dusocinie (powiat grudziądzki), w którym urodził się Ludwik Rydygier. Powstaną ośrodek edukacji ekologicznej oraz pokazowy sad z historycznymi odmianami drzew owocowych. Projekt przewiduje też wyposażenie bazy edukacyjnej ośrodka. Wartość przedsięwzięcia to blisko 5 milionów złotych. Więcej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA