Zamknij
REKLAMA

Zapraszamy na uniwersyteckie Walentynki

11:34, 13.02.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

Serce w kulturze jest symbolem miłości. Nie możemy zapominać także, że to ważny organ odpowiadający za pracę całego organizmu. Oba te tematy połączy impreza walentynkowa „Zakochaj się”, która odbędzie się w piątek (14 lutego) na Starym Rynku w Bydgoszczy.

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy i Urząd Marszałkowski będziemy zachęcać do profilaktyki zdrowotnej. Nie zabraknie także atrakcji dla zakochanych i nie tylko: pikniku rodzinnego, koncertu i konkursów z nagrodami.

W trakcie imprezy organizatorzy będą zachęcać do zdrowego stylu życia, a w szczególności do zdrowego żywienia, aktywności fizycznej i wszystkich działań mających na celu profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Z drugiej strony uwaga zostanie zwrócona na szkodliwe czynniki wywołujące choroby serca.

W programie wydarzenia znajdzie się także spektakl „Serce i Miłość”, przedstawiający w poetycki sposób wieloznaczność tych słów, uwzględniając przy tym więzi i relacje międzyludzkie służące pomocy bliźniemu, w szczególności przeszczepy rodzinne.

Organizatorzy podkreślą potrzebę rejestrowania się w bazie dawców, dlatego impreza będzie miała także charakter edukacyjno-informujący w temacie skuteczności transplantacji jako metody leczenia. Walentynki to święto czerwonego serca, podczas którego warto zaznaczyć potrzebę przekazywania organów dla ratowania życia. Zaproszeni specjaliści w tej dziedzinie będą zachęcać do dbania o serce, aby cieszyć się jak najdłużej naszą obecnością wśród tych, których kochamy.

Początek imprezy o godzinie 17. Więcej informacji na facebookowym profilu wydarzenia.

Z okazji Walentynek odbędą się także wydarzenia kulturalne, zorganizowane w całym regionie. O nich więcej piszemy w materiale „Weekend z kulturą”. Warto również zauważyć, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego został nominowany w konkursie „Zdrowy samorząd” promującym inicjatywy prozdrowotne za realizację programów profilaktycznych: zapobiegania upadkom dla seniorów oraz badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Więcej w materiale: „Głosujemy na zdrowy samorząd”.

Rzecz o zakochanych

Z okazji Walentynek Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przygotował infografiki, prezentujące informacje na temat zawieranych małżeństw w regionie w 2018 roku. Wynika z nich, że w województwie kujawsko-pomorskim ślub wzięło 20728 osób. Najwięcej spośród nowożeńców - 1810 osób urodziło się w 1991 roku, w 69% małżeństw mąż był starszy od żony. W omawianym roku 1249 osób powyżej 50. roku życia wstąpiło w związek małżeński, zawarto także 91 małżeństw z obcokrajowcami. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców regionu najwięcej ślubów zawarto w Bydgoszczy oraz powiatach: tucholskim, mogileńskim, aleksandrowskim, brodnickim i rypińskim. Infografika tutaj.

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA