Miłośnicy aktywnego wypoczynku i turystyki pieszej, kajakowej czy rowerowej, mogą aktywnie spędzić czas na łonie przyrody w Brodnickim Parku Krajobrazowym. Bogactwo przyrodnicze parku co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Obszar Brodnickiego Parku Krajobrazowego to ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody , można tu spotkać również wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Brodnicki Park Krajobrazowy powstał w 1985 roku, w tym roku obchodził czterdziestolecie utworzenia. Z tej okazji w czerwcu odbyła się jubileuszowa konferencja z udziałem m.in. wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej (więcej). Brodnicki Park Krajobrazowy zajmuje 17 tysięcy hektarów powierzchni, leży na obszarze dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (12 349 ha) i warmińsko-mazurskiego (4 336 ha) oraz na terenie sześciu gmin: Zbiczno, Jabłonowo Pomorskie, Brodnica, Brzozie, Biskupiec Pomorski i Kurzętnik. Zajmuje centralną, najbardziej wartościową pod względem przyrodniczym i kulturowym część Pojezierza Brodnickiego. Cały jego obszar wchodzi w skład ,,Zielonych Płuc Polski”.
Siedziba parku znajduje się w Grzmięcy (powiat brodnicki) nad jeziorem Strażym. Sąsiadują z nią ogród dydaktyczny i posterunek meteorologiczny. Wraz z dobudowaną do siedziby parku salą dydaktyczną (koszt inwestycji: 402 tys. złotych, z czego ponad 270 tys. stanowiły środki RPO na lata 2007-2013), stanowią zaplecze edukacyjne parku. W ciągu roku korzysta z niego blisko 4 tysiące gości – głównie uczniów szkół i przedszkoli w ramach zajęć edukacyjnych i ,,zielonych szkół”. Edukacja ekologiczna odbywa się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej ,,Miętowy Gaj” w Gaju (powiat brodnicki). Oprócz zaplecza dydaktycznego (sala i muzeum przyrodnicze), przy ośrodku działa tzw. ogród bioróżnorodności. Goście mają tu też do dyspozycji trawiaste boisko wielofunkcyjne i miejsce na ognisko.
Pracownicy parku aktywnie organizują wiele wydarzeń propagujących piękno miejscowej przyrody-np. gry terenowe, półkolonie dla grup zorganizowanych oraz kilkudiniowe zajęcia tematyczne, poświęcone florze i faunie parku. Dzieci i młodzież mogą też poznawać tajniki pszczelarstwa w czasie warsztatów przyrodniczych, które odbywają się w pasiece dydaktycznej zlokalizowanej przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Aktualne wydarzenia pracownicy parku zapowiadają i relacjonują na profilu na Facebooku.
Walory przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego najlepiej poznawać na ścieżkach edukacyjno-ekologicznych. Można je przemierzać nie tylko pieszo, ale również rowerem bądź kajakiem. Oferta tras jest zróżnicowana w zależności od wieku użytkowników:
ścieżki dydaktyczne dla najmłodszych:
bajkowe ścieżki dydaktyczne „Jaś i Małgosia”, „O rybaku i złotej rybce”, „Szlakiem Czerwonego Kapturka”.Na tych ścieżkach pracownicy parku wcielają się w role postaci z bajek. Wzdłuż ścieżek ustawione są eksponat zwierząt, dzięki czemu dzieci poznają budowę zwierząt, sposób ich odżywiania, występowanie, tryb życia.
ścieżki dydaktyczne i turystyczne dla dzieci starszych z tablicami informacyjnymi:
rowerowa przyrodnicza ścieżka dydaktyczna do rezerwatu leśnego „Retno”,
kajakowa ścieżka dydaktyczna do rezerwatu florystycznego „Bachotek”,
przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna „Grabiny – Łąkorz”,
przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Zarośle”,
piesza przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Bobrowiska”,
rowerem po Bagiennej Dolinie Drwęcy.
ścieżki edukacyjne dla szkół podstawowych (klasy IV-VI):
Nory Bobrowe,
Nora Lisa,
Gniazdo Perkoza,
Owady nad wodą,
Jak w ulu.
ścieżki edukacyjne dla szkół podstawowych (klasy (VII-VIII):
Tropami zwierząt,
Roślinność Brodnickiego Parku Krajobrazowego,
Zajęcia ornitologiczne.
ścieżki dydaktyczno-zdrowotne dla dorosłych:
Brodnicki Nordic Walking Park – 4 trasy
Brodnicki Park Krajobrazowy w liczbach:
ponad 60 procent parku zajmują lasy,
na terenie parku leży ponad 40 jezior,
w parku występuje blisko 950 gatunków roślin naczyniowych, wiele z nich jest objętych ochroną całkowitą lub częściową,
najcenniejsze obszary parku chroni 8 rezerwatów przyrody, występują tu rzadkie i chronione gatunki: bielik, orlik krzykliwy, bocian czarny, bąk, kilka gatunków perkozów, żuraw, a także wydra i bóbr europejski,
nawet po kilkaset lat liczą sobie tamtejsze drzewa-pomniki przyrody, (dęby, buki, sosny, lipy).
Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 10 parków krajobrazowych. Są to:
Wdecki Park Krajobrazowy,
Brodnicki Park Krajobrazowy,
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
Krajeński Park Krajobrazowy,
Nadgoplański Park Tysiąclecia,
Tucholski Park Krajobrazowy,
Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolna Wisłą (dawniej Zespół Parków Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz włączony w jego strukturę Park Krajobrazowy Góry Łosiowe).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz