W naszym programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza mamy aktualnie 37 aktywnych konkursów o dofinansowanie projektów i naborów niekonkurencyjnych. W grze jest miliard złotych! Wśród przedsięwzięć, które obejmiemy dotacjami, m.in. inwestycje w infrastrukturę lecznictwa psychiatrycznego i rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wsparcie instytucji kultury, modernizacja lokalnych systemów ciepłowniczych, a także miejski i pozamiejski transport pasażerski.
– Poziom zaawansowania realizacji naszego programu operacyjnego należy uznać za imponujący. To zasługa nie tylko sprawnie radzących sobie z tą materią departamentów w Urzędzie Marszałkowskim i instytucji pośredniczących, którymi są Wojewódzki Urząd Pracy i magistrat Bydgoszczy, ale również – a może przede wszystkim – zasługa beneficjentów programu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Jestem pełen szacunku i podziwu dla ich kreatywności i sprawności realizacyjnej.
Nowoczesna opieka psychiatryczna to jeden z istotnych kierunków obecnych zmian w publicznej służbie zdrowia w naszym kraju. Nowy model ochrony zdrowia psychicznego oparty jest na zintegrowanych centrach zdrowia psychicznego zapewniających kompleksową opiekę (od ambulatorium po leczenie stacjonarne), której istotnym elementem jest leczenie środowiskowe. W konkursie o dofinansowanie tworzenia tego typu ośrodków, a także ośrodków leczenia uzależnień, mamy do dyspozycji 28 mln złotych. Aplikować o te pieniądze mogą nie tylko podmioty medyczne, ale też organizacje trzeciego sektora.
Nabór potrwa do 12 sierpnia.
38 mln zł – taka jest pula środków w konkursie o dofinansowane projektów w dziedzinie rozwoju zrównoważonego miejskiego i podmiejskiego transportu publicznego w obszarach funkcjonalnych pięciu największych miast regionu – Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia – które, wraz z ciążącymi do nich gminami, tworzą obszary objęte mechanizmem zintegrowanych inwestycji terytorialnych (instrument ZIT). O dotacje mogą się ubiegać przede wszystkim samorządy miejskie. Pieniądze mogą zostać przeznaczone m.in. na budowę infrastruktury (w tym sieci tramwajowej, przystanków, węzłów przesiadkowych i punktów ładowania pojazdów elektrycznych) i zakupy taboru (tramwajów i autobusów).
Dotacja może wynieść nawet 85 proc. kosztów inwestycji. Nabór wniosków potrwa do 21 sierpnia.
Jeszcze więcej – 93 mln złotych – przeznaczamy w ramach konkursu o środki FEdKP na rozwój pasażerskiego transportu pozamiejskiego. To środki, za które będzie można sfinansować m.in. zakupy autobusów, budowę platform przesiadkowych i kładek dla pieszych, funkcjonowanie lokalnych systemów integracji odpłatności za bilety (lokalny wspólny bilet) i tworzenie infrastruktury do ładowania pojazdów zeroemisyjnych.
Wnioski mogą składać samorządy terytorialne, operatorzy i organizatorzy publicznego transportu zbiorowego oraz przedsiębiorstwa. Nabór do 29 sierpnia, wyniki w styczniu.
15 mln złotych to budżet w konkursie dotyczącym środków na wymianę i modernizację źródeł ciepła w sieciach grzewczych domów wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej na obszarach objętych instrumentem ZIT (obszary funkcjonalne Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia). Wymiana starszych źródeł ciepła, przede wszystkim przestarzałych kotłów grzewczych, na nowoczesne i możliwie niskoemisyjne, to działanie na rzecz czystego powietrza. O pieniądze z tej puli mogą poza samorządami aplikować m.in. wspólnoty mieszkaniowe.
Dotacje do 85 proc. wartości, wnioski do 29 lipca.
Zapraszamy na nasz portal funduszeue.kujawsko-pomorskie.pl, w którym znajduje się wygodna wyszukiwarka trwających, zamkniętych, a także rozstrzygniętych konkursów i naborów niekonkurencyjnych w ramach FEdKP 2021-2027.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz