Zamknij

Do Rypina i Brodnicy z Arrivą

09:28, 15.07.2025 Aktualizacja: 09:28, 15.07.2025
Skomentuj

Minimum sześć par pociągów od grudnia 2026 roku będzie obsługiwać finansowane przez samorząd województwa regularne kursy pasażerskie na linii Rypin-Brodnica. Powrót pociągów poprzedza remont infrastruktury kolejowej prowadzony przez Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe z Gdańska na zlecenie spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Przetarg na obsługę tej linii wygrała spółka Arriva.

 

– Z każdym rokiem siatka regionalnych połączeń kolejowych staje się coraz gęstsza. Do Rypina, regularne kursowanie pociągów osobowych, wróci po 25 latach przerwy. Już w tym roku przywracamy również połączenia kolejowe z Ciechocinkiem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Na trasie Rypin-Kretki-Brodnica (linia kolejowa nr 33) wykonawca wymienia szyny z podkładami i naprawia 32 obiekty inżynieryjne (mosty, wiadukty i przepusty), a w dalszej kolejności wyreguluje torowisko. Nowa nawierzchnia zostanie położona na drugim peronie przystanku w Kretkach (powiat brodnicki) i na siedemnastu przejazdach kolejowo-drogowych. Jesienią przyszłego roku na tej trasie zostanie oddany do użytku nowy przystanek kolejowy Brodnica Południowa.

 

Remont będzie również przeprowadzony na linii kolejowej 208 między Jabłonowem Pomorskim a Brodnicą, który obejmie wymianę podkładów i szyn, naprawę 41 obiektów inżynieryjnych oraz modernizację trzynastu przejazdów. Zmodernizowane zostaną też perony i dojścia do nich w Brodnicy, Konojadach i Najmowie (powiat brodnicki).

 

Dzięki inwestycji pociągi będą kursować z prędkością do 120 kilometrów na godzinę, a czas przejazdu z Rypina do Jabłonowa Pomorskiego skróci się o kwadrans.

 

Jesienią tego roku ruszą także prace na stacji w Rypinie, gdzie powstanie nowy peron, a istniejący będzie zmodernizowany. Zmieni się też wysokość peronów, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Po przebudowie torów przejazd pociągów pasażerskich będzie możliwy z prędkością do 120 kilometrów na godzinę. Remont zakończy się w połowie 2026 roku.

 

Zobacz: Kolej regionalna połączy Brodnicę z Rypinem

 

Samorząd województwa, który jest organizatorem kolejowych przewozów pasażerskich w regionie, uruchomi stałe połączenia z Brodnicy do Rypina w grudniu 2026 roku. Do 2030 roku będzie je realizować wyłoniona w postępowaniu przetargowym spółka Arriva.

 

Zobacz: Powrót kolei do Rypina i Wierzchucina

 

Przez pierwszy miesiąc (od 13 grudnia 2026 roku do 17 stycznia 2027 roku) na obu odcinkach będzie obowiązywać taryfa specjalna – cena biletu wyniesie złotówkę. Dla pasażerów, którzy ukończyli 65 lat przez cały okres obowiązywania umów bilety na przejazd będą kosztować tylko 4 złote.

 

Zobacz: Reaktywacja połączeń kolejowych do Rypina i Wierzchucina

 

Samorząd województwa na pasażerskie przewozy kolejowe w regionie przeznaczy w tym roku  237 mln złotych dotacji. W tej kwocie są koszty rekompensat dla Arrivy i Polregio oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowe – 31,3 milionów zł.

 

Zakupiliśmy i jesteśmy właścicielem trzech czwartych pociągów (37 składów) obsługujących pasażerskie połączenia w naszym regionie. W 2027 roku do eksploatacji dołączy siedem nowoczesnych pociągów elektrycznych – klimatyzowanych, energooszczędnych, nafaszerowanych elektroniką – wyprodukowanych przez bydgoską Pesę.

 

Zobacz Nasz nowoczesny tabor kolejowy

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%