Zamknij

Pacjenci w Świeciu korzystają z arteterapii

11:10, 23.03.2025 Aktualizacja: 09:02, 24.03.2025
Skomentuj

Rozmowa Katarzyną Muszyńską i Karoliną Lach z Wojewódzkiego Szpitala Zdrowia Psychicznego im. Dr. Józefa Bednarza w Świeciu.

 

Z okazji jubileuszu 170-lecia placówki wydają państwo tomik poezji. To bardzo ciekawa inicjatywa.

Katarzyna Muszyńska: – Tomik poezji „Wielogłosy” jest zbiorem wierszy pisanych zarówno przez pacjentów jak i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zdrowia Psychicznego im. dr. Józefa Bednarza. W prowadzonej terapii zajęciowej w naszym szpitalu pojawiła się inicjatywa spotkań literackich z pisarką Margotą Kott. Podczas cyklu tych zajęć powstał zbiór wierszy, które udało się zebrać w piękny tomik poezji. Dzięki zaangażowaniu zespołu terapeutów zajęciowych oraz wsparciu dyrektora szpitala wydaliśmy „Wielogłosy”, co stanowi dowód na to, że w nawet w najtrudniejszych chwilach choroby można znaleźć w sobie siłę do działania i tworzenia.

Katarzyna Muszyńska (z prawej) i Karolina Lach fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

 

Jaką rolę w terapii zdrowia psychicznego odgrywa twórczość pacjentów?

Karolina Lach: – Arteterapia oraz szeroko pojęta terapia zajęciowa pełnią ważną rolę w procesie zdrowienia. Skupiamy się na przywróceniu pacjentów do pełnienia podstawowych ról społecznych, wypracowaniu zaradności oraz zwiększeniu samodzielności. Przekonujemy, że diagnoza nie eliminuje ich z aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym i społecznym. Uczestniczenie w zajęciach arteterapeutycznych pozwala na redukcję stresu i lęku, na przepracowaniu traum, pozwala też odwrócić uwagę od negatywnych myśli i emocji. Proces tworzenia i jego widoczny efekt poprawiają poczucie własnej wartości, podwyższają samoocenę, uczą pracy w grupie, wpływają też na rozwój wyobraźni i poziom empatii.

Katarzyna Muszyńska (z lewej) i Karolina Lach fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

 

Czy wszystkich można leczyć w ten sposób?

Karolina Lach: – Zachęcamy i motywujemy do uczestnictwa we wszystkich zajęciach terapeutycznych, jednak zawsze dobieramy je do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjentów. Zajęcia mają sprawiać przyjemność i nie stanowić źródła dyskomfortu.

Katarzyna Muszyńska: – W życie szpitala dużo pozytywnej energii i ciekawych rozwiązań terapeutycznych wnosi działalność świetlicy. Pacjenci mają możliwość korzystania z różnorodnych zajęć i spotkań. Organizujemy między innymi spotkania ze sztuką nowoczesną, muzykoterapię (w tym koncerty muzyki na żywo i tworzenie instrumentów z recyklingu), zajęcia fitness, owocowe czwartki promujące zdrowe odżywianie oraz spotkania edukacyjno-motywujące, które pozwalają pacjentom na aktywne uczestnictwo w terapii. Nasze działania mają na celu nie tylko wsparcie w procesie leczenia, ale także budowanie poczucia wspólnoty. Dają okazję do wyrażenia siebie i odkrywanie nowych umiejętności. Wierzymy, że poprzez kreatywność i wspólne działania, możemy pomóc w odbudowaniu zdrowia psychicznego i lepszego samopoczucia naszych pacjentów. Każde spotkanie w świetlicy jest okazją do dzielenia się doświadczeniami, które mogą inspirować do dalszej walki o zdrowie.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%