Witold Błachowiak z Aleksandrowa Kujawskiego i Stanisława Smolińska z Dolnych Morg (powiat świecki), którzy świętowali setną rocznicę urodzin znaleźli się w gronie osób uhonorowanych Medalem Marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Medale wręczyli wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska i radny sejmiku województwa Tadeusz Pogoda.
Mieszkańca Aleksandrowa Kujawskiego Witolda Błachowiaka w czwartek (2 stycznia) odwiedziła wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska, która wręczając medal życzyła nestorowi zdrowia i pomyślności w kolejnych latach życia. Witold Błachowiak urodził się 1 stycznia 1925 roku w Czołpinie (powiat radziejowski), a w pobliskim Bodzanowie uczęszczał do szkoły powszechnej. Był jednym z szóstki dzieci Rozalii i Piotra Błachowiaków, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. W czasie drugiej wojny światowej przejęli je Niemcy zmuszając Witolda Błachowiaka do pracy dla nowych gospodarzy. Po zakończeniu wojny pan Witold ożenił się z Kazimierą Kwiatkowską. Małżonkowie wychowali czterech synów. Nestor czterdzieści lat pracował jako palacz w sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ciechocinku, a jego namiętnością była działka, której poświęcił mnóstwo czasu.
Radny sejmiku województwa Tadeusz Pogoda w środę (8 stycznia) w Dolnych Morgach (gmina Nowe, powiat świecki) złożył wizytę stuletniej Stanisławie Smolińskiej. Urodziła się w Białoborze (powiat buski w województwie świętokrzyskim) 24 grudnia 1924 roku, gdzie jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Tam pani Stanisława się wychowała i uczęszczała do szkoły. Miała dwóch braci i cztery siostry. Podczas drugiej wojny światowej nestorka została zmuszona przez okupantów do wyjazdu w głąb Rzeszy, ale razem z innymi uczestnikami uciekła z transportu w okolicach Częstochowy wyskakując przez okno wagonu.
Po wojnie pani Stanisława z matką i częścią rodzeństwa (jedna z sióstr została w rodzinnych stronach) przyjechała na Pomorze i osiedliła się w okolicach Nowego, gdzie poznała męża Stanisława, z którym pobrała się w połowie lat pięćdziesiątych. Mieli trójkę dzieci – dwie córki i syna. Po kilku latach spędzonych na Dolnym Śląsku w okolicach Legnicy wrócili do Dolnych Mórg i prowadzili tam gospodarstwo rolne. W wolnych chwilach pani Stanisława chętnie sięgała po książki, uczęszczała na spotkania koła gospodyń wiejskich oraz koła różańcowego. Nestorka doczekała sześciorga wnucząt i sześciorga prawnucząt.
Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku, medal Unitas Durat odebrało do dziś ponad czterysta osób. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mailowym: [email protected].
Więcej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
0 0
Dlaczego zatem kasujecie komentarze, które dotyczą opinii władzy lokalnej? jeszcze dziś pod artykułem o wydarzeniu w Starostwie powiatowym widniały komentarze, opinie. Obecnie wszystkie są ukryte. Dlaczego?
Art. 54 - Wolność słowa
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.
CO TO ZNACZY?
Wolność słowa, wyrażana bezpośrednio lub poprzez środki przekazu, jest tradycyjną wolnością konstytucyjną. Artykuł 54 gwarantuje trzy odrębne choć powiązane ze sobą wolności: wolność wyrażania swoich poglądów, wolność pozyskiwania informacji oraz wolność rozpowszechniania informacji.
Wyrażenie „pogląd” należy w tym wypadku rozumieć jak najszerzej, jako wyrażanie osobistych ocen, prezentowanie opinii czy przypuszczeń, informowanie o faktach etc. Wolność ta ma zastosowanie zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej (choć szczególnego znaczenia nabiera na gruncie przestrzeni publicznej, życia społecznego, a zwłaszcza politycznego), obejmuje osoby fizyczne i prawne. Forma wyrażania poglądów może być dowolna, niekoniecznie poprzez wypowiedzi słowne (np. poprzez noszenie określonego stroju).
Wolność pozyskiwania informacji dotyczyć może zbierania danych z dowolnych sfer życia publicznego (art. 61 Konstytucji nakłada na władze obowiązek udzielania odpowiednich informacji) lub prywatnego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz