Zamknij
12:00, 12.01.2025

Witold Błachowiak z Aleksandrowa Kujawskiego i Stanisława Smolińska z Dolnych Morg (powiat świecki), którzy świętowali setną rocznicę urodzin znaleźli się w gronie osób uhonorowanych Medalem Marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Medale wręczyli wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska i radny sejmiku województwa Tadeusz Pogoda.

 

Mieszkańca Aleksandrowa Kujawskiego Witolda Błachowiaka w czwartek (2 stycznia) odwiedziła wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska, która wręczając medal życzyła nestorowi zdrowia i pomyślności w kolejnych latach życia. Witold Błachowiak urodził się 1 stycznia 1925 roku w Czołpinie (powiat radziejowski), a w pobliskim Bodzanowie uczęszczał do szkoły powszechnej. Był jednym z szóstki dzieci Rozalii i Piotra Błachowiaków, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. W czasie drugiej wojny światowej przejęli je Niemcy zmuszając Witolda Błachowiaka do pracy dla nowych gospodarzy. Po zakończeniu wojny pan Witold ożenił się z Kazimierą Kwiatkowską. Małżonkowie wychowali czterech synów. Nestor czterdzieści lat pracował jako palacz w sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ciechocinku, a jego namiętnością była działka, której poświęcił mnóstwo czasu.

 

Radny sejmiku województwa Tadeusz Pogoda w środę (8 stycznia) w Dolnych Morgach (gmina Nowe, powiat świecki) złożył wizytę stuletniej Stanisławie Smolińskiej. Urodziła się w Białoborze (powiat buski w województwie świętokrzyskim) 24 grudnia 1924 roku, gdzie jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Tam pani Stanisława się wychowała i uczęszczała do szkoły. Miała dwóch braci i cztery siostry. Podczas drugiej wojny światowej nestorka została zmuszona przez okupantów do wyjazdu w głąb Rzeszy, ale razem z innymi uczestnikami uciekła z transportu w okolicach Częstochowy wyskakując przez okno wagonu.

 

Po wojnie pani Stanisława z matką i częścią rodzeństwa (jedna z sióstr została w rodzinnych stronach) przyjechała na Pomorze i osiedliła się w okolicach Nowego, gdzie poznała męża Stanisława, z którym pobrała się w połowie lat pięćdziesiątych. Mieli trójkę dzieci – dwie córki i syna. Po kilku latach spędzonych na Dolnym Śląsku w okolicach Legnicy wrócili do Dolnych Mórg i prowadzili tam gospodarstwo rolne. W wolnych chwilach pani Stanisława chętnie sięgała po książki, uczęszczała na spotkania koła gospodyń wiejskich oraz koła różańcowego. Nestorka doczekała sześciorga wnucząt i sześciorga prawnucząt.

 

Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku, medal Unitas Durat odebrało do dziś ponad czterysta osób. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mailowym: [email protected].

 

Więcej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz