Zamknij

Festiwal Gęsiny w Przysieku (zdjęcia)

10:22, 12.11.2024 . Aktualizacja: 10:26, 12.11.2024
Skomentuj

Pokazy kulinarne, degustacje, jarmark produktów regionalnych i rękodzieła – na placu przy dawnym budynku Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku odbył się doroczny Festiwal Gęsiny. Specjały z gęsiny są już tradycyjnym elementem rodzinnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości w Kujawsko-Pomorskiem. 

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości (zdjęcia)

 

– W Kujawsko-Pomorskiem udało nam się zbudować tradycję rodzinnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości, jej nieodłącznym elementem są domowe spotkania przy stole i serwowana podczas nich gęsina. Nasza kampania ożywiła obyczaj wspólnego celebrowania rocznicy odzyskania niepodległości, radośnie i z dumą, w otoczeniu rodziny i przyjaciół – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

 

Festiwalowe stoiska odwiedzili marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

W niedzielę (10 listopada) w naszej gęsinowej kuchni popisowe dania zaprezentowali Marcin Szukaj i Robert Sowa. Popołudnie zwieńczyło wręczenie Złotego Półgęska. W tym roku tytuł i statuetkę odebrała Iwona Wodzyńska z Łochocina w powiecie lipnowskim (Papierówka Łochocin).

 

Drugiego dnia festiwalu na odwiedzających czekały zakończone degustacją pokazy kulinarne Mirosławy Wilk i Karola Okrasy, a także jarmark z produktami tradycyjnymi i strefa zabaw dla dzieci.

 

17 listopada w Pałacu Lubostroń odbędzie się kulinarna podróż po regionie – z gęsiną w roli głównej. Więcej informacji na stronie Pałacu

 

W ramach naszej kampanii tradycyjnie przygotowaliśmy dla mieszkańców Kujaw i Pomorza gęsie tuszki. W tym roku było ich 2024. Zobacz Zbliża się święto gęsiny.

 

Kujawsko-Pomorskie jest liderem pod względem pogłowia gęsi – co trzecia hodowana jest w naszym regionie. W ubiegłym roku gęś biała kołudzka została wpisana na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Latami w Zakładzie Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej w powiecie inowrocławskim ulepszano jej genotyp i rasę, która słynie z najlepszego smaku i właściwości odżywczych.

 

Gęsina na św. Marcina – infografika przygotowana przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy 

 

Zachęcamy do udziału w naszym konkursie na relację ze wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości przy gęsinie. Na zgłoszenia czekamy do 22 listopada. Zobacz Rusza konkurs na gęsinowe relacje.

 

Zobacz także

„Weźmij kapłona albo gęś …” – rozmowa z prof. Jarosławem Dumanowskim, historykiem, kierownikiem Katedry Metodologii, Dydaktyki i Historii Kultury w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu, specjalistą historii nowożytnej, historii kuchni, literatury kulinarnej, kuchni staropolskiej i jej dziedzictwa, historii mody i kontaktów polsko-francuskich w czasach nowożytnych.

 

W gotowaniu lubię prostotę i szczerość – rozmowa z Pawłem Zasławskim, uznanym Odkryciem Roku w plebiscycie magazynu Kuchnia, od dekady prowadzącym warsztaty w różnych akademiach kulinarnych w całej Polsce.

   Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%