Zamknij

Chopin na Kujawach i Pomorzu – konferencja naukowa

10:53, 21.09.2024 Aktualizacja: 10:54, 21.09.2024
Skomentuj

Recitalem Rafała Blechacza, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego i honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego, zakończyliśmy pierwszy dzień ogólnopolskiej konferencji naukowej z okazji 200. rocznicy pobytu Fryderyka Chopina w naszym regionie. W spotkaniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

– Wiele lat temu krajobrazy naszych ziem zainspirowały młodego Fryderyka Chopina do napisania kilku młodzieńczych kompozycji, których motywy powtarzają się w dojrzałej twórczości genialnego romantyka – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Konferencja jest świetną okazją do poznania działalności Chopina z różnych perspektyw.

 

Rafał Blechacz urodził się w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W 2005 roku zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu i sonaty. Swoją nagrodę przyznała mu również publiczność. Podczas obchodów Święta Województwa w 2016 roku wirtuozowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Zobacz

Rafał Blechacz Honorowym Obywatelem Województwa

Chopin zajmuje wyjątkowe miejsce w moim sercu i w moim repertuarze. Rozmowa z Rafałem Blechaczem

 

Podczas dwudniowej (19 i 20 września) konferencji w murach Ośrodkach Chopinowskiego w Szafarni gościliśmy muzykologów, teoretyków muzyki, historyków i filozofów. Wśród prelegentów pierwszego dnia znaleźli się prof. Piotr Dahling, prof. Magdalena Dziadek, dr Małgorzata Mokrus, prof. Tomasz Nowak, dr Michał Jaczyński, Aleksandra Bobrowska i prof. Piotr Korduba.

 

Z historycznymi zapiskami receptur potraw nawiązujących do miejsc, w których przebywał kompozytor w naszym regionie, zapoznał zebranych prof. Jarosław Dumanowski, historyk, specjalista historii nowożytnej, historii kuchni, literatury kulinarnej, kuchni staropolskiej i jej dziedzictwa, historii mody i kontaktów polsko-francuskich w czasach nowożytnych.

 

Piątek rozpoczął wykład Jakuba Puchalskiego „Koczalski, Mikuli i tajemnicza tradycja”. Następnie głos zabiorą kolejno prof. Marcin Gmys, dr Paweł Siechowicz i dr Aneta Derkowska.

 

Harmonogram na stronie www.szafarnia.art.pl

 

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk i Ośrodek Chopinowski.

 

Szafarski Ośrodek Chopinowski jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Zobacz Chopin w Szafarni

   Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%