Zamknij
REKLAMA

WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło

10.23, 21.11.2022 . Aktualizacja: 10.32, 21.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie wypoczywając nad wodą (i jak się okazuje nie tylko tam)– ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się 18 listopada na auli UMK w Toruniu, aby wspólnie podsumować miniony sezon i odebrać certyfikaty ukończenia szkolenia.

Świeżo wykwalifikowani ratownicy złożyli oficjalne zaprzysiężenia, wręczone zostały odznaczenia i gratulacje.

- Wszystkim tym, którzy zdecydowali się służyć społeczeństwu w potrzebie, chcę podziękować i pogratulować podjętej decyzji. Praca ratowników wodnych to nie tylko patrole latem nad jeziorami, to także całoroczna praca. Bycie ratownikiem to powód do dumy!  – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Witam tych którzy każdego dnia i o każdej porze są gotowi służyć innym i nieść pomóc innym bez względu na to gdzie się w chwili zagrożenia znajdują. Dziś  wspomnimy przykład pięknej postawy podziękujemy bohaterowi,  jednemu z Was - Marcinowi Rychczyńskiemu, który w Bydgoszczy pomógł tonącej kobiecie i uratował jej życie. Dziękuję każdemu ratownikowi i prezesowi kujawsko-pomorskiego WOPR Maciejowi Banachowskiemu – nasza współpraca jest wzorcowa i daje fantastyczne trwałe efekty, z których każdego dnia korzystają mieszkańcy naszego regionu.

 W uroczystym spotkaniu ratowników wodnych uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, prezes Zarządu Głównego WOPR Paweł Błasik, prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego Maciej Banachowski oraz prezesi partnerskich WOPR w regionie, przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej oraz samorządowcy z regionu współpracujący z WOPR-em.

Lista osób, które otrzymały zaświadczenia ukończenia szkoleń w programie „Ratownik wodny - nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego” w załączniku pdf

Lista osób, które otrzymały stopień Młodszego Ratownika WOPR w załączniku pdf

Wczorajszą uroczystość rozpoczęło podziękowanie i nagrodzenie Marcina Rychczyńskiego, policjanta i ratownika WOPR. W niedzielę 23 października w Bydgoszczy wskoczył do lodowatej wody i uratował tonącą 67-latkę, a po wyciagnięciu z Brdy udzielił, mocno już wychłodzonej kobiecie, pierwszej pomocy przedmedycznej, ratując jej życie. Za ten dzielny czyn został odznaczony marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalem Głównego Zarządu WOPR  za uratowanie życia tonącemu. 

- Dziękuję za gratulacje, myślę że każdy z nas, ratowników postąpiłby tak samo. Chciałbym podkreślić, że marszałkowskie projekty szkoleniowe i działania WOPR w regionie przyczyniły się do tego, że mogłem zdobyć takie umiejętności i wykorzystać je w praktyce, ratując życie kobiecie. (...) życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze - mówił Marcin Rychczyński w czasie uroczystości. 

 Marszałkowskie wsparcie dla ratowników wodnych

W czasie spotkania podsumowano realizację, znacznej części, dużego projektu „Ratownik wodny - nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego”, który zyskał 3,5 mln złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.  W ramach zadania blisko tysiąc mieszkańców województwa w wieku 18-65 lat ma szansę na zdobycie uprawnień ratownika wodnego. Liderem projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czytaj także: I Ty możesz zostać ratownikiem wodnym!  

Wideo promujące szkolenia

 Każdy uczestnik bierze udział w dwóch kursach:

ratownika wodnego, który trwa 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie)

kwalifikowanej pierwszej pomocy - to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów) 

oraz dodatkowo w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji:

sternika motorowodnego, uprawniających do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwa 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka)

płetwonurka, pozwalających na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwa 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).  

 

Nabory do projektu już się kończą ale ostatnie miejsca jeszcze są dostępne. Szczegółowych informacji o terminach udzielają koordynatorzy partnerów projektu:

Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy – tel. 661 718 462 – (powiat inowrocławski, radziejowski, mogileński) do realizacji pozostały 4 nabory (60 osób)

Rejonowe WOPR w Toruniu – tel. 601 649 959 – (miasto Toruń i powiat toruński) do realizacji 2 nabory (30 osób)

·         Lipnowskie WOPR w Lipnie – tel. 535 259 817 – (powiat lipnowski) do realizacji 2 nabory (30 osób)

Włocławskie WOPR – tel. 665 848 264 – (miasto Włocławek oraz powiat włocławski) do realizacji 4 nabory (60 osób)

Rejonowe WOPR w Bydgoszczy – tel. 660 412 240 – (powiat bydgoski) do realizacji 1 nabór (15 osób)

Wdeckie WOPR w Tleniu – tel. 605 982 429 – (powiat świecki) do realizacji 1 nabór (15 osób).

WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeprowadził już wszystkie nabory zaplanowane w projekcie, prowadzone są szkolenia.

Projekt w liczbach:

650 osób odebrało tytuł ratownika wodnego

551 osób uzyskało certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy

347 uczestników otrzymało patenty sternika motorowodnego

257 osoby zdobyły patenty płetwonurka.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego konsekwentnie wspiera działalność WOPR w regionie. Corocznie ze środków budżetu województwa trafiają pieniądze na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnianie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W tym roku na ten cel przekazaliśmy 120 tysięcy złotych. 

Aplikacja „Ratunek”

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok. Aplikacja ratująca życie

 Uroczystość podsumowania sezonu kujawsko – pomorskiego WOPR zwieńczył koncert szantowy zespołu EKT Gdynia. Już też wiadomo, że takie spotkania ratowników wodnych z całego regionu będą się odbywać co roku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%