Patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie nie tylko wypoczywając nad wodą, ale także w innych sytuacjach – ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się w piątek (18 listopada) w auli UMK w Toruniu, aby wspólnie podsumować miniony sezon i odebrać certyfikaty ukończenia szkolenia. Świeżo wykwalifikowani ratownicy złożyli oficjalne zaprzysiężenia, wręczone zostały odznaczenia i gratulacje.
Pełna fotorelacja z wydarzenia do pobrania (dużo zdjęć).
Wszystkim tym, którzy zdecydowali się służyć społeczeństwu w potrzebie, chcę podziękować i pogratulować podjętej decyzji. Praca ratowników wodnych to nie tylko patrole latem nad jeziorami, to także całoroczna praca. Bycie ratownikiem to powód do dumy! – mówił marszałek Piotr Całbecki – Witam tych, którzy każdego dnia i o każdej porze są gotowi służyć innym i nieść pomóc, bez względu na to, gdzie znajdują się w chwili zagrożenia. (…) podziękujmy bohaterowi, jednemu z Was - Marcinowi Rychczyńskiemu, który w Bydgoszczy pomógł tonącej kobiecie i uratował jej życie. Dziękuję każdemu ratownikowi i prezesowi kujawsko-pomorskiego WOPR Maciejowi Banachowskiemu. Nasza współpraca jest wzorcowa i daje fantastyczne, trwałe efekty, z których każdego dnia korzystają mieszkańcy naszego regionu.
W uroczystym spotkaniu ratowników wodnych uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, prezes Zarządu Głównego WOPR Paweł Błasik, prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego Maciej Banachowski oraz prezesi partnerskich WOPR w regionie, przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej oraz samorządowcy z regionu współpracujący z WOPR-em.
Lista osób, które otrzymały stopień Młodszego Ratownika WOPR.
Piątkową uroczystość rozpoczęło podziękowanie i nagrodzenie Marcina Rychczyńskiego - policjanta i ratownika WOPR. W niedzielę 23 października w Bydgoszczy wskoczył do lodowatej wody i uratował tonącą 67-latkę, a po wyciagnięciu z Brdy udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej mocno już wychłodzonej kobiecie, ratując jej życie. Za ten dzielny czyn został odznaczony marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalem Głównego Zarządu WOPR za uratowanie życia tonącemu.
- Dziękuję za gratulacje, myślę że każdy z nas, ratowników postąpiłby tak samo. Chciałbym podkreślić, że marszałkowskie projekty szkoleniowe i działania WOPR w regionie przyczyniły się do tego, że mogłem zdobyć takie umiejętności i wykorzystać je w praktyce, ratując życie kobiecie. (...) życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze - mówił Marcin Rychczyński w czasie uroczystości.
Marszałkowskie wsparcie dla ratowników wodnych
W czasie spotkania podsumowano realizację znacznej części dużego projektu „Ratownik wodny - nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego”, który zyskał 3,5 mln złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach zadania blisko tysiąc mieszkańców województwa w wieku 18-65 lat ma szansę na zdobycie uprawnień ratownika wodnego. Liderem projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czytaj także: I Ty możesz zostać ratownikiem wodnym!
Każdy uczestnik bierze udział w dwóch kursach:
ratownika wodnego, który trwa 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie)
kwalifikowanej pierwszej pomocy - to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów)
oraz dodatkowo w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji:
sternika motorowodnego, uprawniających do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metró Szkolenie trwa 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka)
płetwonurka, pozwalających na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metró Szkolenie trwa 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).
Nabory do projektu już się kończą, ale ostatnie miejsca są jeszcze dostępne. Szczegółowych informacji o terminach udzielają koordynatorzy partnerów projektu:
Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy – 661 718 462 – (powiat inowrocławski, radziejowski, mogileński) do realizacji pozostały 4 nabory (60 osób)
Rejonowe WOPR w Toruniu – 601 649 959 – (miasto Toruń i powiat toruński) do realizacji 2 nabory (30 osób)
Lipnowskie WOPR w Lipnie – 535 259 817 – (powiat lipnowski) do realizacji 2 nabory (30 osób)
Włocławskie WOPR – 665 848 264 – (miasto Włocławek oraz powiat włocławski) do realizacji 4 nabory (60 osób)
Rejonowe WOPR w Bydgoszczy – tel. 660 412 240 – (powiat bydgoski) do realizacji 1 nabór (15 osób)
Wdeckie WOPR w Tleniu – tel. 605 982 429 – (powiat świecki) do realizacji 1 nabór (15 osób).
WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeprowadził już wszystkie nabory zaplanowane w projekcie, prowadzone są szkolenia.
Projekt w liczbach:
650 osób odebrało tytuł ratownika wodnego
551 osób uzyskało certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy
347 uczestników otrzymało patenty sternika motorowodnego
257 osoby zdobyły patenty płetwonurka.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego konsekwentnie wspiera działalność WOPR w regionie. Corocznie ze środków budżetu województwa trafiają pieniądze na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnianie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W tym roku na ten cel przekazaliśmy 120 tysięcy złotych.
Aplikacja „Ratunek”
Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok. Aplikacja ratująca życie
Uroczystość podsumowania sezonu kujawsko – pomorskiego WOPR zwieńczył koncert szantowy zespołu EKT Gdynia. Takie spotkania ratowników wodnych z całego regionu będą odbywać się co roku.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz