W 2019 roku realizowaliśmy kolejną edycję wojewódzkiego programu ochrony zabytków. Ubiegłoroczne wsparcie z budżetu województwa oraz naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiło realizację 194 remontów konserwatorskich, restauratorskich i robot budowlanych w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza.
- Tegoroczna edycja naszego programu ochrony zabytków jest rekordowa ze względu na kwotę 19,9 mln złotych, którą przekazaliśmy beneficjentom. Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego program będziemy kontynuować – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Na budżet programu składają się środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (18,4 mln zł) oraz z budżetu województwa (1,5 mln zł). Całkowita wartość całego tegorocznego projektu, wraz z wkładem własnym beneficjentów, wynosi 27,5 mln złotych.
Lista wszystkich dotacji z podziałem na powiaty
Przykładowe projekty:
-remont części elewacji ścian między wieżami kościoła parafialnego p.w. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku (powiat aleksandrowski)
-prace konserwatorskie przy części ogrodzenia otaczającego kościół p.w. śś. Katarzyny i Małgorzaty w Wielkiej Łące (powiat golubsko-dobrzyński)
-prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym kościoła pofranciszkańskiego (poklasztornego) p.w. Znalezienia (Podwyższenia) Krzyża Świętego w Nieszawie (powiat aleksandrowski)
-prace konserwatorskie i restauratorskie przy ikonostasie w parafii prawosławnej p.w. św. Aleksandra w Aleksandrowie Kujawskim
-remont dachu kościoła parafii p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Walentego w Pluskowęsach (powiat golubsko-dobrzyński)
-konserwacja i restauracja konfesjonału z kościoła p.w. św. Wojciecha w Złotorii (powiat toruński)
-ratowanie renesansowej polichromii ścian w kościele Świętej Trójcy w Runowie Krajeńskim (powiat sępoleński)
W ostatniej dekadzie na realizację zadań związanych z restauracją i remontami konserwatorskimi w kujawsko-pomorskich zabytkach przeznaczyliśmy blisko 90 milionów złotych. Wsparcie pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i etu województwa. W tym czasie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca prac w ponad 400 zabytkach, przede wszystkim kościołach, w tym świątyniach w niewielkich wsiach. Na liście dotowanych prac są też kompleksy pałacowo-parkowe, dwory, kamienice i inne budynki mieszkalne oraz zabytkowe gmachy szkół, muzeów i innych instytucji. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.
Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
0 0
Urząd Marszałkowski prośba że by pomógł władzom Chełmna o spowodowanie wybudowania budynku na rynku w miejscu po spalonej kamienicy, dawny Chełmna Dom Kultury. Teraz ta dziura szpeci cały rynek. Tylko dzisiejszy Burmistrz może to rozwiązać.?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz