Zamknij
REKLAMA

Radni uchwalili wysokość pensji dla Burmistrza. Ile będzie zarabiał?

20:48, 04.12.2018 | J.P
REKLAMA
Skomentuj

Dnia 04.12.2018 o godz. 16:00 odbyła się II sesja Rady Miasta Chełmna, która miała bardzo burzliwy charakter. Od początku wystąpiły problemy techniczne ze sprzętem do głosowania, co wywołało chaos i bałagan wśród obecnych.

Część Radnych nie mogła elektronicznie oddać głosu i co chwilę ogłaszano przerwy w obradach. Ostatecznie tylko zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Chełmna – Pani Magdalena Mrozek musiała za każdym razem ogłaszać przez mikrofon swoje poparcie dla danej sprawy, a reszta Radnych głosowała elektronicznie.

Największą dyskusję wywołała uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza – Artura Mikiewicza. Radni zaproponowali, aby miesięczna pensja nowego Włodarza kształtowała się na takim samym poziomie, jak otrzymywał poprzedni Burmistrz – Mariusz Kędzierski.

Sprzeciw zgłosił Radny Waldemar Piotrowski, który swój wniosek uzasadniał w ten sposób:

„ Absolutnie nie zgadzam się z liczbami – kwotami zawartymi w projekcie Uchwały w spawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza. Zaproponowane składniki uposażenia Burmistrza są w identycznej wysokości, jakie na koniec pracy otrzymywał poprzedni Burmistrz. Przypominam, że na takie kwoty pan Kędzierski pracował przez 4 kadencje, to znaczy przez 16 lat – w tym 2 kadencje (czyli 8 lat) pełniąc jednoosobowo urząd Burmistrza – bez zastępcy. Skutkowało to oszczędnościami w Budżecie Miasta na poziomie około 100 tyś zł rocznie. Obecny Burmistrz dopiero zaczyna karierę samorządowca na tym stanowisku. Z doniesień medialnych wynika, że Burmistrz Mikiewicz w najbliższym czasie zamierza zatrudnić swojego zastępcę. A więc zakres obowiązków Burmistrza automatycznie zmniejszy się dwukrotnie, a wydatki ponoszone z Budżetu Miasta na uposażenie wzrosną. Jak nie wiemy jak postąpić, to podglądajmy naszych sąsiadów. Dla porównania (i jednocześnie refleksji) pozwolę sobie poinformować, że Nowy Burmistrz Świecia - którego  obszar jest 12,61 razy większy od Chełmna , którego liczba mieszkańców jest dużo większa i którego budżet jest 2,44 razy większy niż w Chełmnie – ma przyznane uposażenie w tej samej wysokości, co proponowane kwoty dla Burmistrza Chełmna. Należy w tym miejscu dodać, że Burmistrz Świecia był Radnym w latach 2010-2014, a od 1.01.2015 do chwili ostatnich wyborów pełnił funkcję Z-cy Burmistrza Świecia. W związku z powyższym składam wniosek, o wprowadzenie w projekcie Uchwały zmian i zmniejszenie wysokości wynagrodzenia Nowego Burmistrza, ponieważ jest bezsprzecznie, jak na warunki małego miasta, uposażeniem bardzo wysokim. Moja propozycja jest zdecydowanie bardziej sprawiedliwa i przyzwoita.”

Podobne zdanie na temat pensji Włodarza Chełmna miał Radny Michał Wrażeń.

Ostatecznie po głosowaniu wszystkich Radnych okazało się, że Uchwała została przegłosowana (przy czterech głosach PRZECIW) i Burmistrz Mikiewicz rozpocznie swoją pracę z takim uposażeniem, jakie otrzymywał poprzednik.

Swój wybór uzasadniano w ten sposób:

„Wynagrodzenie jest związane z pełnioną funkcją i jest do tego stanowiska przypisane. Fakt, że mamy do czynienia z nowym Burmistrzem nie może powodować obniżenia jego uposażenia. Gdyby przyjąć taką taktykę, to należałoby również obniżyć wynagrodzenia nowych Radnych.” – przekonywał Piotr Murawski.

Burmistrz Mikiewicz nie wyszedł z sali obrad podczas głosowania dotyczącego ustalenia jego pensji.

Podczas obrad powołano również:

-Komisję Rewizyjną Rady Miasta Chełmna,

-Komisję Budżetu, Rozwoju i Gospodarki ,

-Komisję Oświaty, Kultury , Sportu i Ochrony Środowiska,

-Komisję Bezpieczeństwa, Pomocy Społecznej i Mieszkalnictwa

-Komisję Skarg, Petycji i Wniosków

-Przewodniczących Poszczególnych Komisji

Sprawa powołania Komisji Rewizyjnej również wywołała sprzeczki wśród zebranych, ponieważ Radni zarzucali, że koalicyjny wybór nie będzie sprawiedliwy dla Miasta.

Koalicja rządząca zawłaszcza wszystko: od Przewodniczącego Rady Miasta, poprzez Jego Zastępcę,  Przewodniczących Wszystkich Komisji Rady Miasta – w tym Komisję Rewizyjną. Zatem rządzący będą kontrolować  WSZYSTKO i WSZYSTKICH, w tym samych siebie. Na to nie ma i nie może być zgody – mówili oburzeni Radni.

„Jak spotkała się Rada Koalicyjna, to zostałem wyproszony z sali obrad, ponieważ nie chciano dyskutować z osobą, która jest przeciwna…” - dodaje kolejny Radny.

Na spotkaniu ustalono również stawki podatku od nieruchomości i głosowano w sprawie uchwalenia Budżetu Miasta Chełmna na rok 2018.

Podczas wolnych wniosków zgłaszanych przez Radnych poruszono kwestię ustalenia różnego rodzaju zniżek dla seniorów, m.in. za transport komunikacją miejską.

Transmisję II Sesji VIII Kadencji Rady Miasta Chełmna można obejrzeć po kliknięciu w link:

https://hdsystem.pl/fms/video/index.php?streamName=chelmnosesja

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

RafałRafał

3 2

Ciekawe, że radnemu Piotrowskiemu, zwolennikowi poprzedniego burmistrza, nie przeszkadzały dysproporcje w rozmiarze rejonu rządzonego przez burmistrza Świecia i Chełmna podczas poprzednich kadencji.

Porównanie rozwoju sąsiadów zza Wisły i Chełmna nie wypada szczególnie korzystnie dla Chełmna... 18:13, 06.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RafałRafał

0 0

O, widzę, że ktoś dał "łapkę w dół".

Bardzo to merytoryczne ;) 10:53, 07.12.2018


BagiBagi

1 0

Jest jedno pytanie... Nowy burmistrz zaczyna piastować to stanowisko, dopiero zaczyna. To skąd w jego wynagrodzeniu jest pozycja "Dodatek za wysługę lat" = 930zł ????????
Jaką on ma wysługę lat? 06:58, 07.12.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RafałRafał

2 1

Któraś z ustaw dot. pracy w placówkach budżetowych zakłada dodatek procentowy za liczbę przepracowanych lat. Wysługa to maks. 20% podstawy pensji i, o ile się nie mylę, jest narzucona właśnie przez przepisy - niemniej nie wiem dokładnie jak to wyglądało w tym przypadku, tzn. co zostało zaliczone na poczet wysługi. 10:52, 07.12.2018


Do BagiDo Bagi

3 0

Czyżbys jeszcze nigdzie nie prcował? Wysługa lat obejmuje wszystkie przepracowane lata.. niekoniecznie na danym stanowisku ale w ogóle. Mniemam więc,ze obecny Burmistrz pracuje na umowe o pracę od 9 lat i 3 miesiecy... Sherlocku???????????????????? 21:37, 07.12.2018


REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone