Zamknij
REKLAMA

12 tysięcy dla polskich rodzin to nie wszystko! Co jeszcze proponuje rząd?

09:21, 16.05.2021 | Money.pl / PAP / M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. PAP
REKLAMA

Rodzinny kapitał opiekuńczy - to nazwa najnowszej propozycji rządu Zjednoczonej Prawicy dla polskich rodzin. Sprawdziliśmy, co zawiera ten pomysł.

Już nie tylko program Rodzina 500+ czy 300+ na wyprawkę szkolną. Prezentując Nowy Polski Ład rząd zaproponował kolejną formę wsparcia rodzin. 

- Oprócz 500 plus i 300 plus dodajemy kolejny komponent. To rodzinny kapitał opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia - oświadczył premier Mateusz Morawiecki prezentując założenia "Ładu".

W nowym programie socjalnym to rodzice mają decydować o formie otrzymania pieniędzy. Do wyboru będą dwie możliwości. Rodzice będą mogli otrzymywać po tysiąc złotych miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. 

To jednak nie wszystkie propozycje skierowane do rodzin. 

Rząd zapowiedział także wsparcie w zakresie dopłat do mieszkań. Państwo, jak mówi Mateusz Morawiecki, ma sfinansować wkład własny w wysokości do 100 tysięcy złotych, ale nie wyższy niż 40 procent wartości mieszkania. 

- Mnóstwo jest przypadków, że ktoś ma zdolną kredytową, ale nie stać go na wkład własny. To ma pomóc szybko kupić mieszkanie - tłumaczy premier. 

Pomóc mają także bony mieszkaniowe. Przygotowane są dwa warianty: społeczny - dla osób bez własnego mieszkania i rodzinny - dla rodzin wielodzietnych.

Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób nieposiadających własnego mieszkania, których dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Realizowany będzie w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (partycypacja w TBS/SIM) albo spółdzielni mieszkaniowej (wkład mieszkaniowy w SM), od których wynajmowane/nabywane będzie mieszkanie.

Jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymałyby pomoc w wysokości 5 tysięcy złotych, małżeństwo bez dzieci – 10 tys. zł, małżeństwo z jednym dzieckiem – 25 tys. zł, z dwojgiem – 40 tys. zł.

Z kolei rodzinny bon mieszkaniowy przyznawany będzie gospodarstwu domowemu, w skład którego wchodzi co najmniej troje dzieci lub osób z niepełnosprawnością. 

żeli rodzina przed przyznaniem bonu nie posiadała własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego, albo jeżeli powierzchnia tego domu lub lokalu nie przekraczała 65 m2, wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego dla rodziny z trojgiem dzieci wyniesie 100 tys. zł.

Kwota ta będzie dodatkowo podwyższana o 15 tys. zł za każde kolejne dziecko.

(Money.pl / PAP / M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

TadeuszTadeusz

1 8

Jest dobrze i będzie jeszcze lepiej, super👍👍👍 11:25, 16.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do TADKA NIEJADKADo TADKA NIEJADKA

2 0

To żeś pisowski teraz pocisnął 🤣🤣🤣
Jo , chyba liczysz z naszych podatków na 14-nastą emeryturę . powtarzam Z NASZYCH podatków...i My musimy je..ć na to, dla Ciebie pisowski tadku 😠😠😠😠😠😠 05:46, 19.05.2021


REKLAMA
0%