Zamknij
REKLAMA

Powrót do przeszłości w Biskupinie

14:17, 10.09.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Bitwy wczesnośredniowiecznych wojów, pokazy sokolników i kaskaderów na koniach, warsztaty, koncerty oraz wiele innych atrakcji czeka na uczestników XXVI Festynu Archeologicznego, który po rocznej przerwie wraca do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (powiat żniński). Impreza pod hasłem "Powrót do przeszłości" odbędzie się w dniach 11-14 września. W jutrzejszej (11 września) ceremonii rozpoczęcia festynu udział weźmie marszałek Piotr Całbecki.

 

Na uliczki i place między chatami biskupińskiego muzeum powrócą rzemieślnicy i wojowie, przede wszystkim wypełnią je jednak odwiedzający, którzy od lat zjeżdżają do zrekonstruowanej osady nad Jeziorem Biskupińskim, gdzie organizowana jest największa w Polsce impreza poświęcona naszym pradziejom. W tym roku zainteresowani będą mieli okazję poznania codzienności ludzi żyjących w czasach od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. W czasie festynu muzeum zaprasza w swoje progi w godzinach od 10 do 17, a w weekend do 18.

 

Wśród atrakcji znajdą się m.in. inscenizacje bitew, prezentacje jazdy konnej w wykonaniu kaskaderów, pokazy sokolnicze, a także wykłady na temat życia ludzi w epoce kamienia, najstarszych metod płatności, dawnych instrumentów i pracy archeologów. W planach także spotkanie ze Zdzisławem Cozacem, reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych z cyklu „Tajemnice początków Polski” i historyczny stand-up Arkadiusza Jaksy Jakszewicza. Na uczestników będą czekały także liczne warsztaty oraz tradycyjne stoiska prezentujące pracę dawnych rzemieślników, które w tym roku wzbogaci m.in. możliwość doświadczenia pradziejów w wirtualnej rzeczywistości, oglądając np. malarstwo jaskiniowe. Dla najmłodszych przygotowano specjalną arenę, gdzie obędą się bitwy z wykorzystaniem broni piankowej.

 

Nie zabraknie prezentujących dawną muzykę koncertów. Na scenie wystąpią „Huskarl”, „Daj Ognia” i „Żywiołak”. Chętni będą mieli także okazję do rejsu repliką łodzi wikińskiej „Freya” i spojrzenia na jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie z perspektywy Jeziora Biskupińskiego. Szczegółowy plan festynu dostępny jest na stronie internetowej instytucji.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Zobacz też:

Z muzeum przez epoki

Nasze muzea zapraszają na zwiedzanie pod chmurką

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%