Zamknij
REKLAMA

Najlepsi humaniści w Urzędzie Marszałkowskim. Wśród wyróżnionych uczniowie z powiatu chełmińskiego

18:55, 10.06.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Mają bardzo dobre oceny na świadectwach, wygrywają konkursy, biorą udział w olimpiadach - 48 uczniów podstawówek i 352 licealistów otrzymało w tym roku stypendia w ramach marszałkowskiego projektu Humaniści na start. Dziś (10 czerwca) z najlepszymi stypendystami spotkali się marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska i członek zarządu Sławomir Kopyść.

Z powiatu chełmińskiego wyróżnienia i stypendia otrzymało trzech uczniów:

-Joanna Jabczyńska I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W CHEŁMNIE

-Michalina Jabczyńska KATOLICKA SZKOŁA PODSTAWOWA KSIĘŻY PALLOTYNÓW SCHOLA CULMENSIS ELEMENTARIS

-Jędrzej Piotrowski SZKOŁA PODSTAWOWA W KIJEWIE KRÓLEWSKIM 

- Stypendia są podziękowaniem za Wasze pracowitość i zaangażowanie oraz inwestycją w Wasz dalszy rozwój. Gratuluję wspaniałych osiągnięć i życzę sobie, aby nigdy nie zabrakło tak ambitnych i kreatywnych osób, bo to właśnie Wy jesteście przyszłością naszego regionu – mówił marszałek Piotr Całbecki.     

- Giovanni Pico della Mirandola mówił, że człowiek jest kowalem swojego losu. Cieszę się, że potraficie kształtować swoją osobowość, bazując na wiedzy i wrażliwości. Jesteście kreatywni, żądni wiedzy, ale też niepokorni. Szukajcie nowych rozwiązań, bo świat stoi przed Wami otworem - podkreśliła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

- Ważne jest, żeby w świecie zafascynowania techniką i naukami ścisłymi, dostrzegać i doceniać dokonania humanistów. Dzisiejsze spotkanie to także moment na podziękowania Waszym nauczycielom, którzy pomogli otworzyć Wam pozamykane furtki i znaleźć drogi do poznania dobrego i pięknego świata - dodał członek zarządu Sławomir Kopyść.

 

Projekt stypendialny Humaniści na start realizujemy w oparciu o środki z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W roku szkolnym 2020/2021 wsparcie trafiło do 400 uczniów. O stypendia mogli ubiegać się uczniowie dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i liceów, którzy uzyskali dobre oceny w zakresie nauk humanistycznych oraz osiągnęli sukcesy w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Wśród stypendystów jest 48 uczniów podstawówek oraz 352 licealistów.

 

Młodzi ludzie otrzymali stypendia na okres 10 miesięcy, maksymalna łączna kwota wsparcia to 4 tysiące złotych, czyli 400 złotych miesięcznie (wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę). Środki można wykorzystać między innymi na pokrycie kosztów przygotowania do konkursów, turniejów i olimpiad, udziału w dodatkowych zajęciach, zakup komputera, specjalistycznego sprzętu, pomocy dydaktycznych i książek oraz opłacenie zakwaterowania, wyżywienia i dojazdów do szkoły.

 

Najliczniej reprezentowane szkoły to Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu.

   

Listy stypendystów w podziale na powiaty:

powiat aleksandrowski,

powiat brodnicki,

Bydgoszcz,

powiat bydgoski,

powiat chełmiński,

powiat golubsko-dobrzyński,

Grudziądz,

powiat inowrocławski,

powiat lipnowski,

powiat mogileński,

powiat nakielski,

powiat radziejowski,

powiat rypiński,

powiat sępoleński,

powiat świecki,

Toruń,

powiat toruński,

powiat wąbrzeski,

Włocławek,

powiat włocławski,

powiat żniński.

 

Humaniści na start w liczbach:

wsparcie otrzymało 400 uczniów

48 stypendystów to uczniowie szkół podstawowych, a 352 liceów

maksymalna łączna kwota wsparcia to 4 tysiące złotych,

wartość stypendiów wynosi ponad milion złotych.

 

Po uroczystej gali uczniowie pod okiem koordynatorów z Astrobazy w Unisławiu (powiat chełmiński) za pomocą specjalnych teleskopów obserwowali częściowe zaćmienie słońca.

 

Stypendia dla ponad 1 500 uczniów kujawsko-pomorskich szkół

Urząd Marszałkowski realizuje trzy programy stypendialne finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 - dla uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych, dla uczniów szkół zawodowych oraz dla humanistów.

 

Program Prymusi Pomorza i Kujaw adresowany był do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów liceów, techników i szkół branżowych województwa kujawsko-pomorskiego, uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki oraz przedsiębiorczości. W roku szkolnym 2020/2021 wsparcie trafiło do 644 uczniów.

 

Prymusi Pomorza i Kujaw w liczbach:

w roku szkolnym 2020/2021 stypendium otrzymało 644 uczniów

211 stypendystów to uczniowie podstawówek, a 433 szkół ponadpodstawowych

wysokość wsparcia wynosi od 2 do 5 tysięcy złotych.

 

Program „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II” adresowany był do utalentowanych uczniów klas drugich i wyższych techników oraz szkół branżowych I stopnia w regionie.  W roku szkolnym 2020/2021 wsparcie trafi do 500 uczniów z 83 szkół w regionie. Wśród stypendystów jest 350 uczniów techników oraz 150 uczniów szkół branżowych I stopnia. 

 

Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II  w liczbach:

stypendia trafiły do 500 młodych

wśród nich 350 to uczniowie techników, a 150 szkół branżowych I stopnia

wysokość wsparcia wynosi od 200 do 500 złotych wypłacane przez 10 miesięcy.

  

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%