Zamknij
REKLAMA

Obchodziliśmy Święto Województwa (dużo zdjęć)

15:46, 09.06.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Poniedziałkowa (7 czerwca) uroczysta sesja sejmiku województwa w historycznym gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy była kulminacyjnym punktem oficjalnych obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – To spotkanie dedykujemy naszym bohaterom – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki, odnosząc się do pracowników i funkcjonariuszy instytucji i służb zaangażowanych w walkę z epidemią Covid-19; przedstawiciele tych struktur byli specjalnymi gośćmi uroczystej sesji.  

 

Solennej mszy w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo, która rozpoczęła poniedziałkowe uroczystości, przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel, który jest też administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej. - Towarzyszy nam Jan Paweł II. Jako pierwszy region wybraliśmy właśnie tego patrona - świętego o wielkich horyzontach. Przede wszystkim człowieka, który całemu światu niósł pokój i orędzie wolności. On prowadził do wolności właściwie cały świat i wskazywał, jak należy ją budować. To nie była zupełna swoboda, bo nie może być wolności od norm, zasad oraz tradycji - podkreślił w swojej homilii (cytat za eKAI). W nabożeństwie uczestniczyli członkowie zarządu województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i radni województwa, a także parlamentarzyści i przedstawiciele administracji rządowej. 

Gośćmi uroczystej, transmitowanej online sesji sejmiku byli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, a także przedstawiciele blisko stu instytucji i służb w całym regionie zaangażowanych w walkę z epidemią Covid-19, którzy odebrali specjalne podziękowania podpisane przez gospodarza województwa i przewodniczącą sejmiku. Oprawą posiedzenia były przygotowana przez toruńską Książnicę Kopernikańską wystawa poświęcona doktor Wandzie Błeńskiej (1911-2014), związanej biograficznie z Toruniem lekarce, która przez wiele lat prowadziła w Ugandzie ośrodek dla trędowatych, a także wykład na temat doktor Błeńskiej, który wygłosił prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

 

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca Elżbieta Piniewska poświęcili swoje wystąpienia bohaterom walki z epidemią i doświadczeniu, przez które w związku z epidemią jako społeczność przechodzimy. 

 

- To dla nas wszystkich bardzo trudny czas. Jestem przekonana, że doświadczenie epidemii zmieni nas na zawsze. Była dla nas sprawdzianem społecznej solidarności, wrażliwości i odpowiedzialności. Przechodzimy przez nią razem, wzajemnie się wspierając, pocieszając, udzielając pomocy. Epidemia ma wymiar egalitarny. Wszyscy byliśmy narażeni na kontakt z wirusem, dlatego obserwujemy u nas wszystkich wzrost empatii i postaw prospołecznych. Zdaliśmy ten egzamin. Słowo „wspólnota” nabrało dla nas większego niż przedtem znaczenia. Wierzę, że każde doświadczenie, nawet to najtrudniejsze, nas wzmacnia. Mam nadzieję, że lekcja, której udzielił nam los, nie pójdzie na marne – mówiła pani przewodnicząca. Zacytowała słowa jednego z bohaterów „Dżumy” Alberta Camusa: „W ludziach więcej zasługuje na szacunek niż na pogardę.”  

 

- Dzisiejsze spotkanie dedykujemy naszym bohaterom. Są tutaj z nami przedstawiciele wszystkich instytucji, organizacji i służb bezpośrednio zaangażowanych w walkę z epidemią, niosących pomoc chorym i potrzebującym – powiedział gospodarz województwa. - Chcę podziękować panu wojewodzie Mikołajowi Bogdanowiczowi, który reprezentując rząd koordynował w naszym województwie ten obszar, za to, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w tym wielkim programie walki z pandemią, który powoli przechodzi do historii i będzie naszym wspólnym zwycięstwem. Dziękuję wszystkim służbom uczestniczącym w zarządzaniu kryzysowym.  

 

Szczególne podziękowania marszałek Piotr Całbecki skierował do medyków pracującym w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach covidowych, a także do personelu całodobowych domów opieki nad osobami niesamodzielnymi. Podkreślił też ogromną odpowiedzialności dyrektorów placówek medycznych, którzy w trudnej sytuacji, pod presją okoliczności musieli podejmować niezwykle ważące decyzje.  

 

Chwilą ciszy zebrani uczcili pracowników placówek służby zdrowia, którzy zmarli na Covid-19 niosąc pomoc chorym.

 

Wystąpienie przewodniczącej Elżbiety Piniewskiej (audio)

Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego (audio)

Wystąpienie wojewody Mikołaja Bogdanowicza (audio)

Wystąpienie prezydenta Rafała Bruskiego (audio)

 

 Program obchodów 

 

Świąteczny blok wydarzeń zamknie zaplanowana na 17 czerwca gala Nagród Marszałka Województwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%