Zamknij
REKLAMA

Barka z kontenerami popłynie przez Wisłę. W Chełmnie będzie przeładunek

10:32, 03.04.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Wisła to ekonomiczny, ekologiczny i bezpieczny szlak transportowy. Już 6 kwietnia 2021 roku, rozpocznie się pierwszy w historii komercyjny rejs kontenerowy Wisłą z Gdańska do Chełmna. Przeładunek towarów nastąpi 8 kwietnia, na nabrzeżu wiślanym na wysokości Chełmna, skąd ciężarówki odbiorą kontenery z ładunkiem dla firm z regionu. Następnie barka załadowana zostanie towarem skierowanym na eksport i wróci na Wybrzeże.

Cztery dni, ponad trzysta kilometrów, sześć czterdziestostopowych kontenerów z towarami - we wtorek (6 kwietnia) z portu morskiego w Gdańsku wyruszy pierwszy rejs z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych. Towary dotrą do Chełmna w czwartek (8 kwietnia), gdzie nastąpi ich przeładunek na ciężarówki, a następnie barka zostanie ponownie załadowana i wróci na Wybrzeże. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów, zajmie około 4 dni. Więcej informacji na stronie wislacargo.kujawsko-pomorskie.pl

 

- Położenie geograficzne naszego regionu, w którym krzyżują się dwie międzynarodowe drogi wodne, daje duże możliwości do rozwoju, dlatego jako województwo jesteśmy szczególnie zainteresowani działaniami zmierzającymi do rewitalizacji dolnej Wisły i uruchomieniu jej potencjału gospodarczego przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Mam nadzieję, że ten pierwszy komercyjny rejs, będzie dowodem na to, jak sprawnie i efektywnie można wykorzystać alternatywne gałęzi transportu - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Celem organizowanego przez samorząd województwa rejsu jest głównie promocja śródlądowego transportu wodnego, jako najbardziej ekonomicznego, bezpiecznego i przyjaznego środowisku oraz zwiększenie wiedzy o usługach śródlądowych wśród przedsiębiorców i firm spedycyjnych. Ważne jest zwrócenie uwagi na korzyści płynące z budowy węzła logistycznego w Bydgoszczy, wykorzystującego m.in. potencjał dróg wodnych.

 

Spot reklamowy

 

Zestaw rzeczny złożony z pchacza i barki załadowanej sześcioma 40-stopowymi kontenerami wypłynie we wtorek (6 kwietnia) z Portu Gdańsk. Nocna przerwa techniczna planowana jest w okolicach Tczewa. Do punktu przeładunkowego w Chełmnie, pokonując 152-kilometrowy odcinek Wisły, dotrze w czwartek (8 kwietnia). Na nabrzeżu towar zostanie rozładowany na tiry, a na barkę trafią kontenery eksportowe. Planowany powrót do Gdańska 9 kwietnia. Operatorem rejsu wybranym przez samorząd województwa jest firma VAN cargo SA z siedzibą w Warszawie. Wyprawa ma również aspekt badawczy. Rejsowi towarzyszyć będzie łódź Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku na pokładzie z pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studentem kierunku rewitalizacja dróg wodnych, z której prowadzone będą badania szlaku wodnego. Podczas transportu sprawdzane będzie oznakowanie nawigacyjne określające przebieg szlaku, przepustowość drogi wodnej oraz lokalizację trudnych i uciążliwych dla żeglugi miejsc na tym odcinku Wisły.

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

mieciomiecio

2 0

super, tyle lat może wreszcie będzie taniej i zgodne z naturą. 20:29, 03.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RafałRafał

0 0

Ciekawe jak na ul. Powiśle tirami wyrobią w zakręt na ul. Nad groblą. Pod zakaz będą jechać? I kilku letni asfalt na Powiślu rozwalą. 11:22, 04.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zibizibi

1 0

I bardzo dobrze,pomysł idealny,ekologia, 12 TIRów na drogach mniej. 16:16, 04.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%