Zamknij
REKLAMA

Bronisław Malinowski: światowa gwiazda Królowej Sportu

11:33, 23.02.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Rok 2021 jest w Kujawsko-Pomorskiem Rokiem Bronisława Malinowskiego, związanego z naszym regionem wybitnego polskiego lekkoatlety, długodystansowca, złotego i srebrnego  medalisty olimpijskiego, wicemistrza świata, wielokrotnego mistrza Polski, do dziś niepokonanego rekordzisty kraju w biegach długich. Jego imponującą karierę sportową przerwała 40 lat temu tragiczna śmierć. 

- Miał dobre serce. To dobry człowiek po prostu był. Utalentowanych i odnoszących sukcesy sportowców jest wielu, ale w jego przypadku szacunek musi budzić postawa, która cechowała go zarówno na bieżni, jak i w relacjach prywatnych. Miał taki rodzaj wrażliwości społecznej, który kazał mu się dzielić z innymi tym, co posiadał - mówi Robert Malinowski, starszy brat Bronisława, radny województwa, sam w młodości lekkoatleta, a później m.in. trener lekkiej atletyki, nauczyciel i wieloletni prezydent Grudziądza.

 

Bronisław Malinowski miałby dziś 70 lat, od jego śmierci w wypadku samochodowym na grudziądzkim moście – śmierci trzydziestolatka w pełnym rozkwicie świetnie rozwijającej się kariery sportowej - mija lat 40. Urodził się w 1951 roku w Nowem nad Wisłą niedaleko Grudziądza. Bardzo wcześnie, jeszcze jako chłopiec, ujawnił talent biegacza i wkrótce rozpoczął treningi w grudziądzkim klubie Olimpia, któremu pozostał wierny do końca, także jako dojrzały już zawodnik i międzynarodowa gwiazda lekkoatletyczna.

 

Jego domeną były biegi długie. Do dziś nikt nie pobił jego rekordów Polski w biegach na 3 i 5 kilometrów oraz na 2 mile, a także na 3 kilometry z przeszkodami - choć dziś za wynikami w sportowym wyczynie stoją całe sztaby szkoleniowców i lekarzy i praktycznie nieograniczone środki.

 

Lista jego sportowych sukcesów jest imponująca. Srebrny medal olimpijski w Montrealu (1976), olimpijskie złoto w Moskwie (1980), dziesięciokrotne mistrzostwo Polski i dwukrotne mistrzostwo Europy, mistrzostwo świata w przełajach (1979) to tylko najważniejsze z nich.  

 

„Wykorzystywał swój sukces, by pomagać innym, wspierał finansowo m.in. podopiecznych domu dziecka w Bąkowie w powiecie świeckim" – czytamy w stanowisku sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego o ogłoszeniu Roku Bronisława Malinowskiego w naszym województwie. 

 

Film ze złotym zwycięstwem Bronisława Malinowskiego (udostępniony przez Polski Komitet Olimpijski na stulecie polskiego ruchu olimpijskiego) (https://www.facebook.com/olimpijski/videos/359626331573721 )

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%