Zamknij
REKLAMA

Bruksela wspiera nas w kryzysie

11:35, 14.01.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Komisja Europejska zatwierdziła ostatecznie zmiany w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO), dzięki którym ze środków europejskich finansujemy przedsięwzięcia związane z marszałkowskim pakietem antykryzysowym, czyli samorządowym wojewódzkim programem przeciwdziałania epidemii Covid-19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce. Pakiet to realna pomoc dla instytucji służby zdrowia, ośrodków wsparcia społecznego i firm w trudnym dla nas wszystkich czasie.

 

Chodzi m.in. o pieniądze na doposażenie szpitali i niezbędne inwestycje lecznic, zakupy środków ochrony osobistej dla instytucji medycznych i ośrodków wsparcia społecznego, granty inwestycyjne i obrotowe oraz pożyczki płynnościowe  dla małych firm, dodatkowe wynagrodzenia dla personelu instytucji wsparcia społecznego, a także na działalność ośrodków wytchnieniowych dla medyków z pierwszej linii i Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Marszałkowski pakiet antykryzysowy został uruchomiony na początku ubiegłego, kiedy tylko weszły w życie pierwsze spowalniające gospodarkę obostrzenia przeciwepidemiczne, szkoły zostały na wiele miesięcy zamknięte, a służba zdrowia stanęła wobec wyzwań, z którymi nigdy dotąd na taką skalę nie miała do czynienia. Finansujemy go z puli naszego RPO 2014-2020, w ramach przesunięć środków, które zatwierdziła właśnie formalnie KE.

 

Informując o tej decyzji unijna komisarz  ds. spójności i reform Elisa Ferreira stwierdziła, że Kujawsko-Pomorskie jest wśród polskich regionów w największym stopniu dotkniętych przez związany z epidemią kryzys. – Żaden europejski region nie pozostanie osamotniony  w obliczu kryzysu – podkreśliła.

 

- Współpraca z KE była od początku wzorowa. Bruksela podeszła do tej kwestii elastycznie, doskonale rozpoznając skalę konieczności. Cieszę się, że dzięki dobrej  współpracy udało nam się w krótkim czasie uruchomić instrumenty i mechanizmy, które pozwoliły uniknąć zapaści w wielu dziedzinach – podkreśla  marszałek Piotr Całbecki.

 

Zobacz:

Podsumowania 2020. Nasz pakiet antykryzysowy się sprawdza

Podsumowania 2020. Służba zdrowia radzi sobie w warunkach epidemii

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%