Zamknij
REKLAMA

Pakiet antycovidowy: zakupy, inwestycje, ważne decyzje

09:43, 16.10.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

Segment medyczny marszałkowskiego pakietu antykryzysowego to m.in. środki na zakupy sprzętu dla wszystkich szpitali w regionie oraz ambulansów. Pięć nowych karetek jeździ już w barwach szpitali w Grudziądzu, Żninie, Mogilnie i Brodnicy, kolejne sześć trafi wkrótce do szpitali powiatowych w Radziejowie, Świeciu, Wąbrzeźnie i Nakle nad Notecią oraz do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. W przyspieszonym trybie zostanie oddany do użytku nowy oddział zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 

Na wart 130 milionów złotych medycznym segment pakietu antykryzysowego składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, inwestycje modernizacyjne w placówkach, a także zakupy testów przesiewowych dla białego personelu.

 

130 milionów złotych na zakupy i inwestycje

pracownia tomografii komputerowej

145 respiratorów

11 ambulansów

50 defibrylatorów

3 miliony rękawic jednorazowych

650 tysięcy masek

ćwierć miliona fartuchów jednorazowych

18 tys. testów przesiewowych dla personelu przychodni i szpitali

 

- Tak jak się spodziewaliśmy, jesień i zniesienie części obostrzeń spowodowały wzrost liczby zakażeń i zachorowań na Covid-19. Z satysfakcją przyjmujemy powrót do zasady szpitali jednoimiennych w rządowej strategii walki z epidemią, ale wiemy, że to nie jest remedium na wszystkie problemy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

 

Do grudziądzkiego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego - który poprzednio funkcjonował jako jednoimienny szpital zakaźny dla chorych z Covid-19, a obecnie pełni rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego) – trafiły już m.in. dwie potrzebne placówce karetki transportowe, 13 respiratorów i 12 kardiomonitorów. Lecznica przeprowadziła remont adaptacyjny pomieszczeń na potrzeby izolatorium i zakupiła, a obecnie prowadzi finansowaną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego modernizację oddziału intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni. Wartość ostatnich projektów przekracza 25 milionów złotych.

 

Zobacz Grudziądzki szpital – wsparcie nie tylko w czasach epidemii

 

W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy powstała nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w sześćdziesięcioczterorzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów. Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowany na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym. Takie rozwiązanie zyskuje w trakcie epidemii coraz częstsze zastosowanie, bo pozwala umieścić narzędzie do szybkiej diagnostyki poza budynkiem szpitalnym i praktycznie nie wymaga prac instalacyjnych. Wartość inwestycji to 3 300 tysięcy złotych.

 

Częścią pakietu są też projekty modernizacyjne i remontowo-adaptacyjne. Centrum Pulmonologii zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny, żnińskie Centrum Zdrowia zmodernizowało sieciowe instalacje tlenową, powietrzną i próżniową, zaś szpital powiatowy w Mogilnie prowadzi połączony z przebudową remont oddziału chorób wewnętrznych.

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną marszałek Piotr Całbecki zdecydował o przyspieszonym oddaniu do użytku nowego szpitala zakaźnego w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Dobrze wyposażona jednostka na 36 łóżek, z przestrzeniami zaplanowanymi tak, by zachować wszelkie reżimy sanitarne, będzie też dysponować 10 dedykowanymi pacjentom z Covid-19 łóżkami intensywnej terapii, zostanie uruchomiony w ciągu 2 tygodni. 

 

Wart 910 milionów złotych nasz pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Zobacz

Respiratory dla 22 kujawsko-pomorskich lecznic

Pakiet antykryzysowy – raport marszałka Piotra Całbeckiego

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA