Zamknij
REKLAMA

Konwent Marszałków o pandemii i europejskim funduszu odbudowy

10:56, 01.08.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczyli wczoraj w posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw, które (z zachowaniem reżimu sanitarnego) odbywa się w Lubniewicach w województwie lubuskim. Spotkanie, w którym biorą też udział przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, poświęcone jest zdrowiu publicznemu w dobie pandemii Covid-19 oraz nowemu budżetowi Unii Europejskiej.

O tym, jak będą funkcjonować unijna polityka spójności perspektywy 2021-2027 oraz unijny fundusz odbudowy - którego budżet, zgodnie z ustaleniami niedawnego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, ma wynieść 750 mld euro - rozmawiają z marszałkami m.in. dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej Christopher Todd i dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda. Założenia Krajowego Planu Odbudowy, nad którym prace rozpoczął właśnie polski rząd, przedstawiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Spodziewane jest przyjęcie uzgodnionego wcześniej stanowiska dotyczącego Krajowego Planu Odbudowy. Marszałkowie będą apelować do premiera Mateusza Morawieckiego, by zapisano w nim ściśle określoną kwotę dedykowaną systemowi ochrony zdrowia – w związku z ujawnionymi przez epidemię deficytami.

Projekt stanowiska

Nasza rozmowa z Christopherem Toddem

 

W posiedzeniu uczestniczą też przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Tematami ich wystąpień są sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju i finansowanie ochrony zdrowia.

 

W związku z epidemią obrady odbywają się w tak zwanym trybie hybrydowym. Na miejscu w Lubiewicach są tylko marszałkowie województw, pozostali uczestnicy łączą się z nimi za pomocą systemu wideokonferencyjnego.

 

Transmisja online oraz informacje i dokumenty na portalu lubuskie.pl

Multimedia (w tym zdjęcia) przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

 

Konwent Marszałków jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Zajmuje się m.in. analizą i opiniowaniem propozycji zmian legislacyjnych oraz aktualnymi problemami samorządów województw. Jego posiedzenia kończą się przyjęciem stanowisk kierowanych do rządu i innych instytucji centralnych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz