Zamknij
REKLAMA

Medal Unitas Durat dla pani Weroniki

10:16, 29.06.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

W młodości uwielbiała haftować i szyć na maszynie. Dziś przyjemność sprawia jej lektura książek i czasopism. Seniorka chętnie ogląda telewizję, interesuje się wydarzeniami z regionu, kraju i świata. Stuletnia Weronika Pieńczewska, mieszkanka Chełmży w powiecie toruńskim, to kolejna rówieśniczka Niepodległej uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis.

Starsi bracia pani Weroniki byli weteranami wojennymi. Jeden z nich służył w 305. Dywizjonie Bombowym Ziemi Wielkopolskiej i brał udział w bitwie o Anglię. Ona sama, jeszcze jako młoda dziewczyna, wraz z rodziną została wywieziona do Niemiec. Pracowała jako opiekunka do dzieci w gospodarstwie jednego z właścicieli ziemskich. Po powrocie do ojczyzny zamieszkała z siostrą i jej rodziną. Opiekowała się siostrzeńcami, pracowała w polu, pomagała w pracach domowych. Choć te lata były dla seniorki czasem wytężonej, niełatwej pracy, dziś przyznaje, że doświadczenia z tego okresu nauczyły ją cierpliwości, wytrwałości i sprawiły, że pokochała dzieci. Nie dane jej było zostać matką, jednak wraz z mężem chętnie podejmowali u siebie pociechy braci i sióstr, ich dom był zawsze otwarty na dzieci sąsiadów i znajomych.

Pełen biogram uhonorowanej w załączniku 

Marszałkowski medal wręczył nestorce radny województwa Leszek Pluciński. 

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje osoby, które ukończyły setny rok życia. Medale przyznajemy w ramach kontynuowania naszej akcji zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto dwadzieścia dziewięć osób. 

Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób starszych, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]

Materiał; Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA