Zamknij

Kultura w trybie online

11:03, 25.03.2020 Aktualizacja: 11:03, 25.03.2020
Skomentuj

W związku z epidemią zamknięto kina, muzea, teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i  eventy. Dla pozostający w domach mamy alternatywę - spotkania z kulturą online. Marszałkowskie jednostki kultury oferują m.in. wirtualny spacer po teatrze i muzeach, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach.

- Mimo odwołanych z powodu epidemii imprez i wydarzeń kulturalnych mieszkańcy naszego regionu nie zostali pozbawieni dostępu do kultury. Nasze jednostki oferują im wiele sposobów na obcowanie ze sztuką bez wychodzenia z domu. Zachęcam do śledzenia ich stron internetowych i przeglądania zasobów udostępnianych online – mówi marszałek Piotr Całbecki

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na wirtualny spacer po muzeum (tutaj). Zachęca też do lektury artykułów i wysłuchania audycji, z których dowiemy się m.in. o archeologicznych znaleziskach i reliktach zabudowy osiedla obronnego. Dla najmłodszych oferuje materiały do samodzielnej nauki i zabawy, m.in. kolorowanki i quizy. Dziś (25 marca) muzeum zaprasza na serię krótkich artykułów na temat metalurgii, ceramiki i pierwszych dni ekspedycji biskupińskiej w 1934 roku. W czwartek (26 marca) o godzinie 12 odbędzie się transmisja na żywo (fb.com/ma.biskupin) "Jak zrobić kopię brązowego zabytku?". Odwiedzimy pracownię, w której w metalu odlewa się kopie zabytków. W piątek (27 marca) na stronie internetowej muzeum pojawi się kolorowanka dla dzieci, będąca zarazem formą nauki o historii ubiorów z epoki. W sobotę (28 marca) o godzinie 13 odbędzie się premiera wywiadu z Magdaleną Przymorską-Sztuczką (YouTube), archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zajmującą się pradziejowym tkactwem. Specjalistka opowie, w co ubierali się mieszkańcy biskupińskiej osady oraz w jaki sposób w tamtych czasach powstawały stroje. W niedzielę (29 marca) zapraszamy na wykład o starożytnym Rzymie w filmach (YouTube), o którym opowie Magdalena Stawiak, archeolog tutejszego muzeum. Dowiemy się m.in. jak współcześnie portretowane jest rzymskie imperium. Więcej informacji na stronie muzeum.

Śledząc stronę internetową i portal społecznościowy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku można dowiedzieć się więcej o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz wziąć udział w wirtualnych zabawach. Muzeum publikuje filmy, zdjęcia, quizy oraz ćwiczenia plastyczne dla różnych grup wiekowych. Codziennie w zakładce Aktualności muzeum znajdziemy fotografię jednego z regionalnych zabytków i opis jego historii. Więcej informacji tutaj.

W każdy poniedziałek o godzinie 18 Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na zwiedzanie teatru online. Podczas wirtualnych spacerów można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla widzów. Jest to jedyna okazja, by zajrzeć m.in. na strych nad widownią, do kotłowni czy wejść pod deski sceny. Po teatrze oprowadza dyrektor do spraw artystycznych Paweł Paszta. Więcej informacji  tutaj.

Galeria Wozownia w Toruniu oferuje wirtualne zwiedzanie wystaw. Na stronie internetowej wozownia.pl zamieszczone są materiały z informacjami na temat prezentowanych zbiorów, a także wywiady z artystami oraz dokumentacja fotograficzna prac i archiwizowane materiały wideo. Są tu też rozmowy z pracownikami galerii, która w tym roku obchodzi swoje siedemdziesiąte urodziny. Najmłodsi także znajdą coś dla siebie, m.in. propozycje zajęć muzycznych, kolorowanki i łamigłówki. Więcej informacji na stronie galerii.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu zachęca do zapoznania się z zasobem udostępnianym online. Czytelnicy mają do dyspozycji prezentacje przygotowane przez pracowników biblioteki poświęcone średniowiecznym i nowożytnym manuskryptom, afiszom filmowym, toruńskiej prasie i czasopismom okresu II RP oraz historii naszego regionu, a także bajki dla najmłodszych, krzyżówki i gry rodzinne. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Swoje zbiory w wersji online udostępnia także Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znajduje się ponad 200 tysięcy dokumentów, wśród nich książki, czasopisma, pliki muzyczne i materiały dydaktyczne.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna -Książnica Kopernikańska w Toruniu są marszałkowskimi instytucjami kultury.

Czytaj także:

Z myślą o uczniach

Zapraszamy na gry.kujawsko-pomorskie.pl

Historie wyjątkowych postaci zamknięte w komiksach

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%