Zamknij
REKLAMA

Unitas Durat dla nestorki Marianny Bajek

10:18, 24.02.2020 |
REKLAMA
Skomentuj

Trudne doświadczenia z czasów wojny były dla niej ważną lekcją pokory i wrażliwości na krzywdę innych. Dziś stuletnia Marianna Bajek, mieszkanka Włościborza w powiecie sępoleńskim, z wdzięcznością za każdy przeżyty dzień opowiada o losach swoich i rodziny. W piątek (21 lutego) otrzymała  medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy najstarszych mieszkańców naszego regionu, świadków odradzającej się ojczyzny.

- Spotkania z rówieśnikami Niepodległej są dla mnie zawsze wydarzeniami szczególnymi. To dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony. Jestem wdzięczny za to świadectwo – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Jubilatka urodziła się 24 lutego 1920 roku w Ratoszynie na Kresach Wschodnich. Wychowywała się w patriotycznej rodzinie. Jej ojciec walczył na frontach pierwszej wojny światowej. Za zasługi na polu bitwy rodzinie nadano ziemię na Wołyniu. Rodzinny spokój przerwał wybuch drugiej wojny światowej i krwawa rzeź dokonana na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. Rodzina Pani Marianny uniknęła śmierci dzięki pomocy zaprzyjaźnionej sąsiadki.

Dziś pani Marianna ze wzruszeniem wspomina trudne czasy, w jakich przyszło jej dorastać. Jest bardzo religijna, codziennie odmawia modlitwę różańcową. Jej radością są wnuczęta, jest została, troskliwą babcią, prababcią i praprababcią.

  Pełen biogram Marianny Bajek

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości postanowiliśmy uhonorować najstarszych mieszkańców regionu, którzy swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto sziedemnaście osób. Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

  Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki chciałby uhonorować  każdą osobę, która ukończyła setny rok życia. W związku z tym zapraszamy  do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected] .

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 Fot: Filip Kowalkowski dla UMKWP

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

NickNick

0 0

Osoby urodzone w 2018?
21:28, 24.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone