Zamknij
REKLAMA

Dziękujemy za krew, w czwartek czekamy na dawców w Toruniu

14:02, 14.01.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

Ponad 120 litrów krwi zebraliśmy w 2019 roku w ramach comiesięcznej akcji przed Urzędem Marszałkowskim, którą organizujemy wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Specjalny ambulans, w którym można oddać ten cenny lek w czwartek (16 stycznia) ponownie stanie przed gmachem urzędu przy placu Teatralnym w Toruniu.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to 1,7 procenta mieszkańców regionu.

Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęły 3 lata. W 2019 roku akcja odbyła się 12 razy. Krew oddało 276 dawców. W tym czasie zebraliśmy ponad 120 litrów krwi.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego co miesiąc. Krew będzie można oddawać w godzinach 13-17.

W 2020 roku pobór krwi na palcu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się:

16 stycznia
20 lutego
19 marca
16 kwietnia
21 maja
18 czerwca
16 lipca
20 sierpnia
17 września
15 października
19 listopada
17 grudnia.

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,
od początku 2017 roku akcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim odbyła się 36 razy,
w 2019 roku do udziału zgłosiło się 276 dawców, zebrano ponad 120 litrów krwi,
specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca. Krew można oddawać w godzinach 13-17,
krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA