Zamknij
REKLAMA

Pamięć historii buduje wspólnotę

10:58, 10.01.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. W całym regionie oddajemy hołd bohaterom tamtego czasu, którzy wywalczyli niepodległość, a potem odbudowywali Rzeczpospolitą. W Toruniu na uroczystej wspólnej sesji zbierają się dziś (10 stycznia) sejmiki województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Wieczorem w Bydgoszczy galowy koncert symfoniczny. Nasze uroczystości objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

- Czternaście długich miesięcy musieli czekać Polacy na Pomorzu i Kujawach Zachodnich, by odrodzona w listopadzie 1918 roku Rzeczpospolita przyszła także do nich. Obchodzimy setną rocznicę tamtych wydarzeń. Pamięć o narodowej historii buduje wspólnotę. Ważne, byśmy w takich chwilach byli razem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Uroczyste połączone posiedzenie sejmików poprzedzają ceremonie złożenia kwiatów w toruńskich miejscach pamięci, msza w bazylice świętych Janów i odsłonięcie tablicy pamiątkowej na historycznej siedzibie wojewodów pomorskich (obecnie Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika). Marszałek Piotr Całbecki i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk uczestniczą w krótkich manifestacjach patriotycznych pod pomnikami generała Józefa Hallera, Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 oraz Gerarda Pająkowskiego, polskiego żołnierza, który jako jedyny poległ w potyczce z Niemcami podczas przejmowania Pomorza i Kujaw Zachodnich z rąk niemieckiej administracji. (W tym samym czasie harcerze składają kwiaty w wielu innych miejscach pamięci w całym regionie.)

Szczególny charakter sesji połączonych sejmików podkreśla udział zaproszonych gości i pocztów sztandarowych. Obecni złożą ślubowanie na wierność Rzeczypospolitej na historyczny sztandar, który z Błękitną Armią generała Hallera przebył cały szlak bojowy i był używany podczas zaślubin Polski z morzem. Rotę przysięgi odczyta stuletni pan Maksymilian Kasprzak, jeden z ostatnich żyjących uczestników wojny obronnej 1939 roku, który służył w  8 Pułku Strzelców Konnych walczącym w składzie Pomorskiej Brygady Kawalerii Armii Pomorze.

„Wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich tych pokoleń naszych przodków, które swą codzienną pracą rąk i umysłów, przywiązaniem do wartości patriotycznych, a często też ofiarą najcenniejszą, życia i zdrowia, pozwolili nam dziś cieszyć się wolną Ojczyzną i troszczyć się o jej dalszy rozwój z myślą o kolejnych pokoleniach.” – czytamy w tekście roty.

Wieczorem w Filharmonii Pomorskiej uroczysty marszałkowski koncert galowy. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją maestro Macieja Niesiołowskiego.

Program kolejnych najbliższych wydarzeń

Więcej na kujawsko-pomorskie.pl/100-lecie-powrotu-do-wolnej-polski
W hołdzie powstańcom wielkopolskim

Zobacz Stulecie temu wróciła tu Polska

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA