Zamknij
REKLAMA

Zbrodnia pomorska: będą o tym uczyć w szkołach

13:13, 07.10.2019 |
Skomentuj
REKLAMA

Nowy portal historyczno-edukacyjny „Zbrodnia pomorska 1939” i dotyczące zbrodni pomorskiej materiały edukacyjne dla szkół zaprezentuje jutro (8 października) w Toruniu Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie, adresowane przede wszystkim do nauczycieli i społeczności szkolnych, jest częścią głównych kujawsko-pomorskich uroczystości poświęconych ofiarom przeprowadzonej na Pomorzu, tuż po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, antypolskiej niemieckiej akcji eksterminacyjnej.

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

- Trzeba przypominać te tragiczne karty w naszej historii, trzeba mówić o tym. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że się to już nigdy więcej nie powtórzy. Właśnie po to jest edukacja historyczna – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Więcej informacji o wydarzeniu na portalu IPN

 

Zobacz też:

Pamięci ofiar zbrodni pomorskiej
W miejscach kaźni sadzono las
Doktor Józef Bednarz – pomorski bohater jesieni 1939

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

mieszmiesz

1 0

a tu są ci drudzy zbrodniarze https://www.fronda.pl/a/wstrzasajacy-zyciorys-ojca-aleksandra-kwasniewskiego,127079.html 15:50, 07.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

goscgosc

0 0

Tak rzeczywiście było, na ten temat istnieją również inne publikacje. 10:19, 08.10.2019


REKLAMA