Zamknij
REKLAMA

Nasze wsparcie dla rodzin

19:24, 14.05.2019 |
Skomentuj
REKLAMA

W przededniu jutrzejszego (15 maja) Międzynarodowego Dnia Rodzin prezentujemy najważniejsze zadania naszej polityki prorodzinnej. Chodzi tu między innymi o dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na budowę i rozbudowę żłobków i przedszkoli, a także organizację nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych. Pomoc z RPO trafia także bezpośrednio do rodzin w postaci voucherów na sfinansowanie opieki nad dziećmi. 

- Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Przygotowaliśmy ją z myślą o aktywizacji osób opiekujących się najmłodszymi dziećmi i ułatwieniu rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Żłobki, kuby dziecięce i dzienni opiekunowie

Środki z RPO pozwoliły na budowę i rozbudowę nowych żłobków w Bydgoszczy, Toruniu (3 żłobki), Włocławku, gminie Aleksandrów Kujawski i gminie Golub-Dobrzyń. Dzięki tym inwestycjom liczba miejsc opieki na terenach tych gmin zwiększyła się o 282. Łączna kwota, którą rozdysponował Urząd Marszałkowski na realizację tych celów to 9,2 mln złotych.

Uzyskane środki można było przeznaczyć na organizację miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych, a także u dziennych opiekunów. Pozwolą one na utworzenie 2102 miejsc opieki na terenie całego województwa. Kwota, jaka została przeznaczona na rzecz organizacji opieki nad najmłodszymi to 75 mln złotych. Najwięcej miejsc powstało i powstanie w Bydgoszczy (699 nowych miejsc), Toruniu (495 nowych miejsc) i Włocławku (115 nowych miejsc). Pozostałe gminy, w których zostaną zorganizowane nowe miejsca opieki:

Grudziądz – 105 nowych miejsc,
Inowrocław – 86 nowych miejsc,
Mogilno – 68 nowych miejsc,
Zławieś Wielka (powiat toruński) – 65 nowych miejsc,
Brodnica – 60 nowych miejsc,
Aleksandrów Kujawski – 47 nowych miejsc,
Sępólno Krajeńskie – 40 nowych miejsc,
Tuchola – 32 nowe miejsca,
Chodecz (powiat włocławski) – 32 nowe miejsca,
Lubień Kujawski (powiat włocławski) – 30 nowych miejsc,
Więcbork (powiat sępoleński) – 30 nowych miejsc,
Chełmża (powiat toruński) – 21 nowych miejsc,
Białe Błota (powiat bydgoski) – 20 nowych miejsc,
Łubianka (powiat toruński) – 16 nowych miejsc,
Bobrowo (powiat brodnicki) – 16 nowych miejsc,
Kęsowo (powiat tucholski – 15 nowych miejsc,
Obrowo (powiat toruński) – 15 nowych miejsc,
Ciechocinek (powiat aleksandrowski) – 10 nowych miejsc,
Bobrowniki (powiat lipnowski) – 10 nowych miejsc,
Golub-Dobrzyń – 10 nowych miejsc.

Lista wszystkich projektów wraz z opisami.

Inwestycje w przedszkola

Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiły dotąd także na utworzenie 3 tysięcy miejsc dla przedszkolaków w całym regionie. Wiele projektów z zakresu rozwoju edukacji przedszkolnej w ramach RPO to przedsięwzięcia zintegrowane, czyli takie, w których dofinansowanie trafia najpierw na realizację części inwestycyjnej, a następnie na prowadzenie placówki oraz organizację dodatkowych zajęć.

Wśród projektów inwestycyjnych jest 29 zadań dotyczących budowy nowych budynków przedszkoli oraz rozbudowy i adaptacji na ten cel istniejących gmachów. Kolejne 7 projektów dotyczy termomodernizacji budynków, w których przebywają przedszkolaki. Suma dofinansowania na ten cel to blisko 60 milionów złotych. Lista projektów inwestycyjnych, na realizację których trafiło dotąd wsparcie

W ramach tak zwanych „projektów miękkich” zarząd województwa przyznał dotąd dofinansowanie na realizację 58 przedsięwzięć, które pozwoliły na utworzenie blisko 3 tysięcy miejsc dla przedszkolaków oraz umożliwiły organizację dodatkowych zajęć dla maluchów. Suma wsparcia to ponad 23 miliony złotych. W sumie w ramach RPO powstanie blisko 3,4 tysiąca miejsc dla maluchów w przedszkolach. Lista projektów, na realizację których trafiło dotąd wsparcie

Vouchery, czyli pieniądze bezpośrednio do rodzin

Środki z RPO, oprócz umożliwienia tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi, trafiają także bezpośrednio do rodzin. Możliwe jest to w postaci voucherów na pokrycie kosztów opieki na małymi dziećmi w żłobku lub wynagrodzenie niani. Pomoc finansową można przeznaczyć na wynagrodzenie niani (do 800 złotych miesięcznie) i dziennego opiekuna (do 600 złotych miesięcznie), a także opłacenie pobytu malucha w żłobku (do 800 złotych miesięcznie) lub klubie dziecięcym (do 600 złotych miesięcznie). Z tej pomocy można korzystać przez 12 miesięcy.

 

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA