Zamknij
REKLAMA

Przodujemy w rewitalizacji

09:50, 12.04.2019 |
REKLAMA
Skomentuj

Województwo kujawsko-pomorskie jest liderem w tworzeniu programów rewitalizacji obszarów zdegradowanych infrastrukturalnie i społecznie – wynika z opublikowanego pod koniec marca raportu globalnej grupy audytorskiej Grant Thornton, która badała jak radzą sobie z tym problemem polskie regiony.

W obecnej perspektywie Unii Europejskiej 2014-2020 polskie samorządy mają szansę pozyskania dużych środków na inwestycje i projekty miękkie, dzięki którym zdegradowane obszary staną się dobrymi miejscami do życia, pracy, nauki i zarabiania pieniędzy. Łącznie w całym kraju na same tylko inwestycje w tej dziedzinie jest do wzięcia blisko 5,5 mld złotych. Aby po nie sięgnąć trzeba stworzyć lokalne strategie rewitalizacyjne – programy precyzujące co i jak trzeba w tej sferze zdziałać. 

Z raportu Grant Thornton wynika, że na stworzenie i przyjęcie takich strategii zdecydowało się na razie mniej niż 60 procent gmin w Polsce. W Kujawsko-Pomorskiem - ponad 80 proc. Gotowe programy ma obecnie 117 ze 144 gmin naszego województwa. Jesteśmy tu cztery razy lepsi niż ostatnie w rankingu województwo pomorskie, w którym programy rewitalizacyjne stworzyło tylko nieco więcej niż 20 proc. miast i gmin. Jesteśmy też trzecim najlepszym województwem jeśli chodzi o przyspieszenie działań w tej sferze w ostatnim czasie. Ubiegły rok był czasem wysypu gminnych programów rewitalizacyjnych – przyrost rok do roku wyniósł w Kujawsko-Pomorskiem 350 proc.

- Pierwsze miejsce w rankingu to efekt aktywności naszych gmin i aktywności samorządu województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  - Na realizację gminnych programów rewitalizacyjnych przeznaczamy w naszym RPO specjalną pulę środków, mamy też do dyspozycji dodatkowe narzędzie w postaci mechanizmu RLKS (rozwój lokalny kierowany przez społeczność).    

Chęć opracowania własnego programu rewitalizacji zgłosiło 128 ze 144 naszych gmin. 117 (90 proc.) z tych dokumentów zostało już zaakceptowanych przez zarząd województwa. 

Prezentacja raportu na stronie Grant Thornton: https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2019/03/Rewitalizacja-teren%C3%B3w-zdegradowanych-RAPORT-Grant-Thornton-27-03-2019-1.pdf

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone