Zamknij
Odtwórca głównych ról w filmach „Bokser”, „Filip” i najnowszej superprodukcji „Chopin, Chopin” odebrał Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Poli Negri podczas 33. edycji festiwalu Camerimage. Statuetkę w poniedziałek (17 listopada) wręczył Erykowi Kulmowi marszałek Piotr Całbecki.
Trzynaścioro artystów i pracowników instytucji kultury odebrało w poniedziałek (17 listopada) w Książnicy Kopernikańskiej nagrody za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury. Wyróżnionym gratulowali marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
W Toruniu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych (15-22 listopada). Filmem otwarcia był „Anemone” z Danielem Day-Lewisem, w konkursie głównym także m.in. polski kandydat do Oskara „Franz Kafka” Agnieszki Holland, „Norymberga” z Russellem Crowe i nasza rodzima superprodukcja „Chopin, Chopin!; w sekcji pokazów specjalnych m.in. nagrodzony w Wenecji najnowszy obraz Jima Jarmuscha „Father Mother Sister Brother”.
Działająca od 1950 roku w Toruniu marszałkowska Galeria Sztuki Wozownia otrzymała medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Gratulacje z okazji jubileuszu 75-lecia w piątek (14 listopada) na uroczystym wernisażu złożył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Cztery miliony podróżnych skorzystało w pierwszych sześciu miesiącach tego roku z naszych regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich. Najbardziej popularną regionalną linią z Włocławka przez Toruń do Bydgoszczy w tym okresie przejechało milion pasażerów. Dużą popularnością cieszą się również pociągi do Tucholi i Chojnic oraz z Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia do województwa wielkopolskiego.
Atletka, Balbinka, Goosia czy Orbitka? Ruszył ostatni etap konkursu na imię maskotki Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Kujawy Pomorze 26. Głosować można do 19 listopada na stronie www.maskotka.kujawypomorze26.pl
W Toruniu rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych (15-22 listopada). Filmem otwarcia jest „Anemone” z Danielem Day-Lewisem, w konkursie głównym także m.in. polski kandydat do Oskara „Franz Kafka” Agnieszki Holland, „Norymberga” z Russellem Crowe i nasza rodzima superprodukcja „Chopin, Chopin!; w sekcji pokazów specjalnych m.in. nagrodzony w Wenecji najnowszy obraz Jima Jarmuscha „Father Mother Sister Brother”.
Patrolują plaże i kąpieliska, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, dzięki nim czujemy się bezpiecznie nad jeziorami – ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się w piątek (14 listopada) w Auli UMK, aby podsumować miniony sezon. Wręczone zostały także medale i podziękowania.
Wybitna polska aktorka filmowa i teatralna Anna Dymna, która w miniony weekend była gościem Old Film Festival w Bydgoszczy, została uhonorowana Nagrodą Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nasz region jest dumnym mecenasem X muzy. Działający od kilku lat Fundusz Filmowy Kujawy Pomorze jest nie tylko narzędziem promocji województwa i gospodarki regionu. Za jego pomocą wspieramy wartościowe produkcji produkcje filmowe.
Polską kulturę i dziedzictwo kulinarne promowaliśmy w Wiecznym Mieście podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym z całego świata. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego był wspólnie z polską ambasadą przy Stolicy Apostolskiej i samorządem województwa mazowieckiego organizatorem wczorajszego (12 listopada) uroczystego pikniku w Rzymie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Świeży, pachnący chleb, produkty z gęsiny, sery, wędliny, ryby, domowe przetwory z warzyw i owoców – to tylko część regionalnych specjałów, które można zamówić w internetowym sklepie Nasze Lokalne. Produkty pochodzą od sprawdzonych kujawsko-pomorskich producentów. Złóż zamówienie do poniedziałku, 17 listopada, b 20 6 listopada cieszyć się świeżymi, lokalnymi produktami.
Blisko 200 przedstawicieli instytucji pomocy i integracji społecznej, systemu wsparcia rodzin i pieczy zastępczej oraz organizacji pozarządowych uczestniczy w X Kujawsko-Pomorskim Forum Polityki Społecznej, organizowanym przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. W konferencji biorą udział członek zarządu województwa Marek Wojtkowski i wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Katarzyna Lubańska.
Jako nastolatka uciekła z Niemiec pieszo do domu, później ukończyła słynną Małachowiankę w Płocku, a dziś, mając sto lat, wciąż z radością sięga po krzyżówki i ulubione książki. Pani Zofia Barańska z domu Górecka, mieszkanka gminy Dobrcz (powiat bydgoski) świętowała wyjątkowy jubileusz. Z życzeniami i marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odwiedził ją wiceprzewodniczący sejmiku województwa Przemysław Sznajdrowski.
To już zdecydowane: samorząd województwa przystępuje do prac nad kompleksową rewitalizacją zespołu pałacowego Kronenbergów w Wieńcu w powiecie włocławskim pod przyszły ośrodek kulturalno-edukacyjny, z reprezentacyjną salą koncertową i profesjonalnym studiem nagrań, salami warsztatowymi oraz kameralną strefą hotelową i restauracyjno-kawiarnianą.
W Bydgoszczy trwa XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. W niedzielnym koncercie inauguracyjnym wystąpili Mateusz Krzyżowski (fortepian) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Mykoly Diadiury. Mecenasem wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Transmisje online w internecie na kanale YT Paderewski International Piano Competition.