Marszałek Piotr Całbecki wizytował dziś (23 lipca) inwestycję w Grudziądzu, gdzie w kompleksie dawnego młyna zbożowego w centrum miasta powstaje Młyn Energii – nowa samorządowa wojewódzka instytucja kultury.
Tematem spotkania z dziennikarzami były postępy robót i zidentyfikowane podczas prac archeologicznych artefakty. W przepływającym pod obiektem kanale Trynka odkryto m.in. interesujący zabytek techniki – dobrze zachowaną turbinę wodną Francisa z początków XX wieku.
– Cieszę się, że ratujemy młyn, znaczący zabytek architektury przemysłowej, że wkrótce będzie tu tętnić życiem nasza regionalna instytucja kultury, która wypełni się wieloma ciekawymi treściami i odwiedzającymi. Grudziądz zmienia się na lepsze, przywracamy świetność miasta, obecność samorządu województwa jest tu teraz silniejsza. Grudziądz jest bardzo ważnym miastem, strategicznym dla rozwoju i funkcjonowania całego województwa – mówił gospodarz województwa na dzisiejszej konferencji prasowej, podczas której towarzyszyli mu prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz radni województwa Robert Malinowski i Michał Czepek.
Turbiny Francisa (od nazwiska konstruktora Jamesa Francisa) to wysokosprawne urządzenia używane i dziś w dużych elektrowniach wodnych. Znalezisko z kanału Trynka – wyprodukowane przez niemiecką firmę Voith (która i dziś jest potentatem w dziedzinie hydrotechniki) urządzenie o średnicy wirnika ok. 2 metrów i masie 3 ton – to element instalacji służącej do produkcji energii elektrycznej. Jest kompletne i dobrze zachowane, dlatego zdecydowano, że stanie się częścią przyszłej ekspozycji muzealnej.
Ekipy wykonawcze prowadzą obecnie roboty praktycznie w całym dawnym młynie (powinny je zakończyć w trzecim kwartale 2026). Rozebrano już wszystkie zbędne elementy konstrukcji wewnętrznych, trwają roboty murarskie i zbrojeniowe oraz (pod nadzorem konserwatorskim) związane z czyszczeniem ceglanej elewacji i przygotowaniem płyty fundamentowej pod przyszłe nowe skrzydło. Koszt inwestycji to 76 mln złotych, środki pochodzą m.in. z naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza.
Rewitalizowany istniejący obiekt – do niedawna strasząca zaniedbaniem niszczejąca od lat ruina – składa się z trzech segmentów, sześcio-, pięcio- i czterokondygnacyjnego. Po zakończeniu inwestycji znajdą się tu: siedem dużych sal (z przeznaczeniem na wystawy, warsztaty i konferencje), sala widowiskowa z widownią na 170 miejsc oraz kawiarnia z antresolą. Część dobudowana pomieści mniejszą salę konferencyjną i biura. Misją ośrodka będzie prezentacja i popularyzacja historii i dorobku kulturalnego miasta i regionu, a także popularyzacja wiedzy matematyczno-przyrodniczej, technologicznej i humanistycznej. Pierwszych odwiedzających spodziewamy się w 2027 roku.
Środki programu regionalnego obecnej perspektywy (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza, FEdKP) służą m.in. rozbudowie miejskiego punktu selektywnej zbiórki odpadów, zakupom tramwajów i automatów do sprzedaży biletów komunikacji miejskiej oraz rozbudowie sieci ścieżek rowerowych. W najbliższym czasie spodziewane jest podpisanie umów o dofinansowanie dotyczących rewitalizacji miejskich plant, nowej inwestycji kulturalnej w zabytkowych spichrzach oraz modernizacji należącego do miasta dawnego Domu Handlowego Korzeniewskich na potrzeby międzypokoleniowego centrum wiedzy.
Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami na budowie Młyna Energii marszałek Piotr Całbecki poinformował, że zarząd województwa podjął decyzję o dotacji w wysokości 70 mln złotych dla grudziądzkiej lecznicy z przeznaczeniem na sprzęt medyczny, w tym system chirurgii robotycznej. Zapowiedział też dalsze starania w Ministerstwie Zdrowia o oddłużenie i przyspieszenie procesu restrukturyzacji placówki, a także zaplanowane już przeniesienie siedziby grudziądzkiego przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego do jednego z zabytkowych spichrzów nad Wisłą (jak tylko po ustaleniach konserwatorskich przeprowadzimy tam remont adaptacyjny).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz