Podczas poniedziałkowego (27 maja) posiedzenia sejmik województwa udzielił wotum zaufania i absolutorium zarządowi województwa. Raport o stanie województwa zaprezentował podczas sesji marszałek Piotr Całbecki, sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok przedstawił skarbnik województwa dr Paweł Adamczyk.
Raport o stanie województwa – prezentacja
Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2024 rok
Sprawozdanie z wykonania budżetu 2024 – prezentacja
Wykonanie budżetu 2024/Nasze dokonania 2024
Budżet województwa zamknął się na koniec ubiegłego roku po stronie dochodów kwotą blisko 2 mld złotych (konkretnie 1 933 mln złotych), po stronie wydatków 1 763 mln złotych, nadwyżka budżetowa wyniosła 170 mln złotych. Należy uznać, że zakończyliśmy rok 2024 rok z bardzo dobrym wynikiem budżetowym i finansowym. Dochody ogółem osiągnęły poziom 100,16 proc. rocznego planu. Istotnym źródłem dochodów był udział w podatkach dochodowych od osób fizycznych i przedsiębiorstw. 40 proc. naszych ubiegłorocznych wydatków to były wydatki na inwestycje.
Rok 2024 był w Kujawsko-Pomorskiem rokiem wyzwań i niewątpliwych sukcesów. Do największych sukcesów należą niewątpliwie zainstalowanie w naszych szpitalach nowoczesnej technologii na światowym poziomie w postaci robotów chirurgicznych, ze wszech miar udane międzynarodowe wydarzenia kulturalne (Bydgoski Festiwal Muzyczny, Bydgoski Festiwal Operowy, festiwal Camerimage i festiwal teatralny Kontakt), rekordowe nakłady na modernizację sieci drogowej, satysfakcjonujące tempo wdrażania naszego programu regionalnego i start marszałkowskiego budżetu obywatelskiego z segmentem adresowanym do młodzieży, obiecujący lobbing w Brukseli w interesie kujawsko-pomorskiego rolnictwa, kontynuacja rozbudowy Opery Nova, start odbudowy zespołu pałacowego w Nawrze i decyzja o rozpoczęciu rozbudowy Filharmonii Pomorskiej. W modernizację sieci drogowej zainwestowaliśmy w ubiegłym roku ponad pół miliarda złotych. Efekt to 110 kilometrów oddanych do użytku dróg, z których standardu możemy być zadowoleni.
Zobacz:
Roboty w służbie chirurgii i inne inwestycje w ochronie zdrowia
To był rekordowy rok na wojewódzkich drogach
Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego
Wieś i rolnictwo (w interesie wszystkich)
Imponujące zaawansowanie FEdKP, finisz PROW
Transport w 2024 roku: dalej, szybciej, nowocześniej
Nowoczesna edukacja kluczem do sukcesu
Głosowano najpierw nad udzieleniem zarządowi województwa wotum zaufania. Uchwałę w tej sprawie poparły kluby Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi Polskiego Stronnictwa Ludowego – Polska 2050, przeciw głosował klub Prawa i Sprawiedliwości. Także w głosowaniu nad absolutorium za głosowali radni KO i Trzeciej Drogi PSL, przeciw radni PiS.
Sejmik przyjął także sprawozdanie z realizacji programu współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi i program opieki nad zabytkami na lata 2025-2028, zaakceptował też wsparcie finansowe dla samorządu Torunia na organizację Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora oraz dla Żnińskiej Kolei Wąskotorowej i parku kulturowego Wietrzychowice. Wskazał też kandydatów do rady regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – są nimi ekonomistka kierująca Katedrą Ekonomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Magdalena Osińska i dr inż. Adam Rejmak, w latach 2020-2022 rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, później m.in. naczelnik wydziału we włocławskim Starostwie Powiatowym.
W związku z obchodami 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego przed rozpoczęciem właściwego posiedzenia radni wysłuchali referatu historycznego Małgorzaty Jarocińskiej „A działo się to roku pańskiego 1025”.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz