Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski uczestniczyli dziś (19 maja) w spotkaniu, podczas którego podpisano porozumienia pomiędzy samorządem województwa, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz przedstawicielami lokalnych samorządów w sprawie partycypacji w realizacji kluczowych inwestycji drogowych w powiecie toruńskim.
W uroczystości w Lubiczu Dolnym wziął udział Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
– To oczekiwane przez mieszkańców Torunia i całego powiatu toruńskiego inwestycje, które poprawią bezpieczeństwo i upłynnią ruch na tych newralgicznych skrzyżowaniach – mówił marszałek Piotr Całbecki, podkreślając kluczowe znaczenie współpracy stron samorządowej i rządowej w tego typu inwestycjach.
Pierwsze porozumienie dotyczy rozbudowy drogi krajowej nr 91 na odcinku Toruń-Łysomice. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa na newralgicznym skrzyżowaniu DK 91 z drogą wojewódzką nr 552 oraz DK 91 z drogą gminną 100640C w Łysomicach. W tym miejscu planowane jest zbudowanie skrzyżowania dwupoziomowego. Po stronie GDDKiA leży opracowanie dokumentacji, uzyskanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRID), koszt nabycia nieruchomości i sprawowanie nadzoru inwestorskiego. Koszt robót budowlanych został oszacowany na 150 mln złotych, z czego 126 mln złotych pokryje GDDKiA, a pozostałą część samorząd województwa kujawsko-pomorskiego oraz samorządy powiatu toruńskiego, miasta Torunia, gminy Łysomice, miasta Chełmży i gminy Chełmży. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2029 rok.
W ramach drugiego porozumienia zrealizowane zostaną dwa zadania:
rozbudowanie DK nr 10 poprzez budowę rond turbinowych na skrzyżowaniach ulic Warszawskiej z Dworcową w Lubiczu Dolnym oraz ulic Warszawskiej z Lipnowską i Nową w Lubiczu Górnym
oraz poszerzenie mostu nad Drwęcą i rozbudowa dojazdów.
Cała inwestycja pochłonie blisko 120 mln złotych. Podobnie jak w pierwszym porozumieniu część kosztów (łącznie 85 mln złotych) pokryje zarządca dróg krajowych. Pozostałe (35 mln złotych) sfinansują samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i samorządy lokalne – powiatu toruńskiego, miasta Torunia, gminy Lubicz, gminy Obrowo i gminy Czernikowo. Koniec inwestycji w 2030 roku.
W uroczystości uczestniczyli także zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Karpiński, wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, senator Ryszard Bober i poseł Zbigniew Sosnowski.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz