Umowy o finansowanie projektów o łącznej wartości 68 mln złotych odebrali dziś (4 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele beneficjentów naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Unijne wsparcie trafi na przedsięwzięcia rewitalizacyjne, wodno-kanalizacyjne oraz w dziedzinie edukacji i wsparcia społecznego, a także na budowę systemu akredytacji usług instytucji otoczenia biznesu połączonego z grantami na korzystanie z takich usług.
Witając zebranych i dziękując za solidne przygotowanie wniosków aplikacyjnych marszałek Piotr Całbecki podkreślił wagę podejmowanych przez samorządy lokalne przedsięwzięć rewitalizacyjnych. – Cieszę się z nich szczególnie, bo rewitalizacja to nie tylko kwestie przestrzeni i architektury. Oznacza także zdefiniowanie problemów społecznych i program ich rozwiązywania – podkreślił.
Wśród objętych dzisiejszymi umowami projektów tego typu są rewitalizacja placu Kościeleckich w Bydgoszczy, odnowa zabytkowej plebanii w Cielu w powiecie bydgoskim oraz zaplanowany przez gminę Rogowo w powiecie rypińskim remont dawnej agronomówki, w której powstanie mieszkanie wspomagane dla osób starszych.
Największe uruchomione dziś środki trafią na projekty dotyczące gospodarki wodno-ściekowej. Gmina Janikowo w powiecie inowrocławskim przystępuje do budowy sieci kanalizacji sanitarnej we wsiach Ludzisko i Balice (dotacja w wysokości 14 mln złotych), zaś gmina Mogilno podobnego sytemu w Stawiskach i Świerkówcu (dotacja 21 mln złotych).
Sporą pulę środków przekazujemy na tak zwane miękkie projekty w dziedzinie edukacji, realizowane przez powiat rypiński i podrypińską gminę Rogowo. W tamtejszych podstawówkach i liceum ogólnokształcącym zostaną zorganizowane sfinansowane w ten sposób dydaktyczne zajęcia wyrównawcze i korekcyjno-kompensacyjne oraz rozwijające uzdolnienia; zaplanowano też poszerzenie oferty miejscowego technikum w oparciu o zapotrzebowanie rynku pracy.
W dzisiejszej uroczystości przekazania umów uczestniczyli również przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski i radny województwa Sławomir Kopyść
Wcześniej umowy dotacyjne w ramach FEdKP podpisały elektronicznie władze Włocławka, które przystępują do zielonego zagospodarowania śródmieścia, modernizacji i rozbudowy sieci miejskich ścieżek rowerowych oraz modernizacji infrastruktury miejskiego transportu pasażerskiego.
Alokacja w FEdKP to zgodnie z obecnym kursem euro 7,7 mld złotych. Zawansowanie wdrażania programu (kontraktacja) to blisko 50 proc. (w segmencie społecznym prawie 60 proc.)
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz