Zamknij
REKLAMA

Nowe pociągi już w trasach, wkrótce próby z napędzanymi wodorem

15.43, 25.11.2022 . Aktualizacja: 15.43, 25.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Zakupione przez samorząd województwa w bydgoskiej Pesie nowe elektryczne zespoły trakcyjne, z klimatyzacją i 150 miejscami siedzącymi każdy, od dziś (25 listopada) na torach w naszym regionie. W przejeździe inauguracyjnym na trasie Toruń – Jabłonowo Pomorskie uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska. Wkrótce przygotowania do wymiany pociągów spalinowych na zasilane energią wodorową.

 

- Konsekwentnie unowocześniamy tabor kolejowy, obecny zakup to etap na drodze do tego, żeby wszystkie pociągi na torach w naszym regionie utrzymane były w takim standardzie, jak te, które właśnie zakupiliśmy, zarówno na trasach zelektryfikowanych, jak i niezelektryfikowanych. A jeśli o tych ostatnich mowa: w najbliższym czasie rozpoczniemy przygotowania do wymiany wszystkich pociągów spalinowych na składy zasilane energią wodorową. Będzie to prawdziwa rewolucja. Cieszę się, że współpracujemy w tym zakresie z Pesą, która jest polskim liderem w dziedzinie tej technologii. Wiele wskazuje na to, że będziemy pierwszym województwem, które wprowadzi skład zasilany wodorem do obsługi regularnych połączeń – mówił dziś na dworcu w Toruniu marszałek Piotr Całbecki.   

 

- Pesa, poprzez dostawy taboru, od lat uczestniczy w rozwoju kolei na Kujawach i Pomorzu. Dzięki długofalowej strategii samorządu województwa realizowane są inwestycje w infrastrukturę i nowy tabor, a mieszkańcy naszego regionu podróżują nowoczesnymi pociągami. Spółka dynamicznie się rozwija, stawia  na innowacyjne, przyjazne środowisku pojazdy, zmienia się, by spełniać oczekiwania naszych klientów i pasażerów. Zapewniam pana marszałka, że województwo kujawsko-pomorskie może na nas liczyć - powiedział podczas uroczystości przekazania nowych pojazdów Elf 2 prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

 

Nowe pociągi – jest ich pięć – to nowoczesne czteroczłonowe elektryczne kolejowe zespoły trakcyjne, rozwijające prędkość 160 kilometrów na godzinę, przystosowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się i wyposażone w rozwiązania  techniczne zapewniające stałą bieżącą informację dla podróżnych. Kosztowały 180 milionów złotych. W barwach Polregio – ten przewoźnik obsługuje w Kujawsko-Pomorskiem kolejowe przewozy pasażerskie na liniach zelektryfikowanych – pojawią się na trasach w całym regionie.

 

Zakup został sfinansowany w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego perspektywy 2014-2020. Umowa z Pesą, która wygrała przetarg zakupowy, została podpisana w październiku.

 

W przejeździe inauguracyjnym uczestniczyli też dyrektor bydgoskiego zakładu Polregio Anna Cukrowska oraz uczniowie Technikum Kolejowego w Bydgoszczy. Za wkład w rozwój kolei regionalnej marszałek Piotr Całbecki otrzymał statuetkę Ambasadora Polregio.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%