Zamknij
REKLAMA

Ambasador Chin w Toruniu

10.04, 25.11.2022 . Aktualizacja: 10.11, 25.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Marszałek Piotr Całbecki podejmował 24 listopada w Urzędzie Marszałkowskim ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga. To pierwsza wizyta tego dyplomaty, który reprezentuje swój kraj w Polsce od października 2021, w naszym regionie. Tematem spotkania były m.in. rozwój współpracy z naszym partnerem w Państwie Środka, którym jest prowincja Hubei, oraz sytuacja międzynarodowa.

 

- Warto zacieśniać relacje w świecie, który obecnie dryfuje w niebezpiecznym kierunku. Współpraca na poziomie regionów jest niezwykle ważna dla sytuacji globalnej – chodzi o to, by budować relacje gwarantujące rozwój, pokój na świecie, dobrą perspektywę i nadzieję nas wszystkich. Chiny, jako wielkie mocarstwo, mogą i muszą być gwarantem pokoju na świecie. Cieszę się, że mogliśmy dziś z panem ambasadorem rozmawiać otwarcie i szczerze – podkreślił w wypowiedzi podczas konferencji prasowej po spotkaniu marszałek Piotr Całbecki.

 

- Toruń to pierwsze miasto, w którym złożyłem wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Warszawie. Nasze firmy są bardzo zainteresowane inwestycjami w Polsce, w tym w województwie kujawsko-pomorskim. Jako ambasada będziemy nadal wspierać współpracę między województwem kujawsko-pomorskim i prowincją Hubei, a także kolejnymi prowincjami w Chinach. Życzę szybko rozwijającej się gospodarki i szczęśliwego życia mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego – mówił podczas briefingu ambasador Sun Linjiang, który przywitał się z dziennikarzami po polsku i komplementował urodę i dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Zaprosił też gospodarza naszego województwa do złożenia oficjalnej wizyty w Chinach.

 

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli też członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek, utrzymujący kontakty biznesowe z chińskimi podmiotami toruński przedsiębiorca dr Adam Marszałek i dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Sylwia Tubielewicz-Olejnik. 

 

Ambasador Sun Linjiang pracuje w służbie dyplomatycznej Chin od 1985 roku. Był m.in. konsulem generalnym w Odessie na Ukrainie i Ałmaty w Kazachstanie, a wcześniej przez wiele lat członkiem personelu chińskiej ambasady w Federacji Rosyjskiej i wysokiej rangi urzędnikiem w chińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie zajmował się m.in. kontaktami z krajami Europy i Azji Środkowej.

 

Współpraca województwa kujawsko-pomorskiego z chińską prowincją Hubei rozwija się od 2011 roku, kiedy podczas oficjalnej wizyty w naszym regionie wicegubernatora Li Xianshenga podpisano umowę partnerską. Pola współpracy to m.in. wymiana kulturalna i akademicka, medycyna, gospodarka i turystyka.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%