Zamknij
REKLAMA

Seniorzy aktywnie spędzą tu czas

15.21, 19.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Osoby starsze i niesamodzielne oraz ich rodziny chętnie korzystają z usług opiekuńczych świadczonych przez prężnie działające w naszym regionie domy dziennego pobytu. Dziś (19 września) w Starym Kobrzyńcu w powiecie rypińskim, z udziałem członek zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej, otwarto kolejną taką placówkę. Jej powstanie i działalność możliwe są dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Dzienne domy pobytu, których utworzenie wspieramy i których wiele powstaje na obszarach wiejskich, to odpowiedź na potrzeby osób w starszym wieku i ich rodzin. Zapewniają nie tylko profesjonalne usługi opiekuńcze, ale pozwalają też aktywnie spędzać czas seniorom – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Na potrzeby dziennego domu pobytu zaadaptowano budynek remizy. W obiekcie o powierzchni ponad 260 m2 powstały m.in. przestrzeń do terapii indywidualnej, pokoje do odpoczynku, sale dzienne, jadalnia oraz zaplecze kuchenne. Pomieszczenia zyskały także wyposażenie. W nowo otwartej placówce od poniedziałku do piątku od 9 do 17 trzydzieścioro podopiecznych będzie brało udział w zajęciach terapeutycznych, rozwijających zainteresowania i kontakty interpersonalne. Przygotowano m.in. biblioterapię, silwoterapię (terapię opartą na kontakcie z przyrodą) oraz choreoterapię (terapię tańcem i ruchem). Seniorzy mogą liczyć również na posiłki, zapewniony zostanie im transport z i do placówki. 

 

Dzienny dom pobytu w Starym Kobrzyńcu powstał w ramach dużego wartego ponad 23 mln zł projektu, który obejmuje zapewnienie funkcjonowania 17 tego typu placówek (w tym utworzenie 3 nowych domów) i 2 klubów seniora (w podtoruńskim Przysieku i Toruniu). Dofinansowanie ze środków RPO wyniosło ponad 19,5 mln zł.

Dzienne domy pobytu powstały lub powstaną w:

Jabłonowie-Zamku (w powiecie brodnickim)

Górznie (powiat brodnicki)

Chełmnie

Krzyżówkach (w powiecie lipnowskim)

Rachcinie (powiat lipnowski)

Stalmierzu (powiat lipnowski)

Młyńcu (powiat toruński)

Przysieku (powiat toruński)

Biskupicach (powiat toruński)

Toruniu

Tucholi

Urszulewie (w powiecie rypińskim)

Starym Kobrzyńcu (powiat rypiński)

Rypinie

Boniewie (powiat włocławski)

Szczkowie (w powiecie włocławskim)

Włocławku.

 

Za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego na powstanie i działalność nowych dziennych domów pobytu oraz modernizację i adaptację na ich potrzeby istniejących budynków z naszego RPO trafiło ponad 186 mln złotych. Lista wszystkich projektów (PDF) – w załączniku

 

Czytaj także:

Seniorzy czują się tu dobrze

RPO: dom dla seniorów w powiecie mogileńskim

Dom dla seniorów w Inowrocławiu otwarty

Harcerski dom dla seniorów

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%