Zamknij

Ich historie to nasze korzenie

10:25, 08.09.2021 Aktualizacja: 10:28, 08.09.2021
Skomentuj

Azalia, czyli rododendron, to ulubiona roślina pani Walerii Szczołchor, stuletniej mieszkanki Kowalewa Pomorskiego (powiat golubsko-dobrzyński), która najchętniej spędza czas w ogrodzie. Wczoraj (7 września), w dniu urodzin, nestorkę odwiedził wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, który wręczył jej marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Do grona oznaczonych medalem ze specjalnej edycji rówieśników Niepodległej dołączyła także pani Zofia Rosalska z Bydgoszczy, która przez wiele lat gotowała dla najmłodszych, łącząc pasję z pracą.

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Waleria Szczołchor urodziła się 7 września 1921 roku w Ludowicach (powiat wąbrzeski), w których razem z trzema braćmi dorastała w prowadzonym przez rodziców gospodarstwie. Podczas drugiej wojny światowej straciła matkę. Do końca okupacji pozostała w rodzinnych stronach, a po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała w Elblągu, gdzie prowadziła gospodarstwo i hodowała zwierzęta. W 1963 roku wspólnie z mężem kupiła ziemię w Kowalewie Pomorskim i powróciła w rodzinne strony. Po przejściu na emeryturę przekazała gospodarstwo najbliższym. W 2016 roku świętowała, z nieżyjącym już mężem, 70. rocznicę ślubu. Jest samodzielną, religijną osobą, która chętnie pomaga innym. Z okazji urodzin wizytę nestorce złożył także burmistrz Kowalewa Pomorskiego Jacek Żurawski.

Pełny biogram

Zofia Rosalska setne urodziny świętowała 29 czerwca. Na świat przyszła w Bydgoszczy, jako dziecko razem z rodziną przeprowadziła się do Wtelna, a później Gliszcza w powiecie bydgoskim. Tam, jeszcze jako nastolatka, rozpoczęła pracę w kuchni lokalnego dworku, w którym pozostała aż do końca drugiej wojny światowej. Po wojnie zamieszkała w Trzemiętowie (powiat bydgoski), gdzie przygotowywała posiłki dla podopiecznych domu dziecka. Wyszła za mąż i w 1971 roku przeniosła się do Tryszczyna (powiat bydgoski), do przejścia na emeryturę pracowała jako szefowa kuchni w stołówce Szkoły Podstawowej nr 1 w pobliskim Koronowie. Jest pracowitą i dobrze zorganizowaną osobą, która zawsze dbała o to, żeby dobrze się prezentować. Od wielu lat mieszka w Bydgoszczy.

Pełny biogram

·         Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy dotąd 203 osoby

·         Akcję prowadzimy od 2018 roku

·         Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921

·         Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma 109 lat.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%