Zamknij

106. urodziny pana Piotra

10:58, 04.06.2021 Aktualizacja: 11:17, 04.06.2021
Skomentuj

Walczył w wojnie obronnej 1939 roku i jako żołnierz polskiego podziemia, uciekł z obozu pracy na Syberii - 106. urodziny świętuje Piotr Bogorodź, mieszkaniec Torunia, weteran drugiej wojny światowej. Szacownego nestora odwiedził 2 czerwca marszałek Piotr Całbecki, który wręczył mu najwyższe wojewódzkie odznaczenie, medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

- Gratuluję panu Piotrowi pięknego życiorysu, pięknej postawy w chwilach próby, a także znakomitej formy w tak sędziwym wieku – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Dwustu lat i tylko jasnych dni!   

 

Piotr Bogorodź urodził się 2 czerwca 1915 roku w Zarzeczu na polskich Kresach Wschodnich (obecnie Białoruś). Razem z ośmiorgiem rodzeństwa wychowywał się w prowadzonym przez rodziców gospodarstwie.

 

W 1937 roku wstąpił do wojska, a dwa lata później, po wybuchu drugiej wojny światowej, bronił ojczyzny w szeregach Armii „Łódź”. W czasie niemieckiej okupacji, pod pseudonimem "Szczygieł", służył w Armii Krajowej. Po rozbrojeniu przez Rosjan odmówił wstąpienia do polskich sił zbrojnych w ZSRR i został wywieziony na Syberię, do obozu pracy przymusowej. Razem z kilkoma współwięźniami udało mu się uciec i pokonać długą drogę do domu.

 

Po wojnie w ramach repatriacji przeniósł się na Warmię, w okolice Pasłęka, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Wandę. Ukończył Technikum Weterynaryjne w Bydgoszczy i przez lata pracował w Jezioranach (województwo warmińsko-mazurskie). Po przejściu na emeryturę wstąpił do Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, w którym przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa lokalnej struktury. Już jako żołnierz w stanie spoczynku został awansowany do stopnia kapitana. Obecnie mieszka z córką i zięciem w Toruniu. 8 lipca państwo Bogorodziowie będą świętowali 70. rocznicę ślubu.

 

Pełny biogram pana Piotra

 

Wśród wręczonych nestorowi upominków znalazł się m.in. miód z marszałkowskiej pasieki. Hobby pana Piotra jest bowiem pszczelarstwo.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznika prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%