Całe życie związana z Bydgoszczą, choć na świat przyszła w zachodnich Niemczech - Helena Kozłowska przez lata pracowała w znanych bydgoskich przedsiębiorstwach odzieżowych i chętnie podróżowała po kraju. Śpiew, czytanie książek i słuchanie audiobooków to natomiast ulubione zajęcia Urszuli Kurek, mieszkanki Aleksandrowa Kujawskiego, która przez wiele lat była związana z Wąbrzeźnem. Obie panie dołączyły dziś (7 maja) do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem ze specjalnej edycji wybitej na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Jesteśmy wdzięczni za ich świadectwa, za proste, osobiste opowieści. Z wielką przyjemnością honorujemy naszych nestorów najwyższym wojewódzkim odznaczeniem – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Urszula Kurek od dwóch lat mieszka w Aleksandrowie Kujawskim. Na świat przyszła 2 października 1919 roku w Prabutach (województwo pomorskie), jako dziesiąte dziecko w rodzinie. Nim ukończyła 18. rok życia wielokrotnie przeprowadzała się razem z rodzicami, by ostatecznie zamieszkać w Wąbrzeźnie. Czas drugiej wojny światowej okazał się dla niej tragiczny - straciła dwóch braci, siostrę i męża. Po wojnie znalazła zatrudnienie w wąbrzeskim biurze Pomorskiej Odlewni i Emalierni, gdzie poznała swojego drugiego męża. Po ponad 30 latach pracy zarobkowej przeszła na emeryturę i jako ławniczka była członkiem składu orzekającego przy kolegium powiatowym w Wąbrzeźnie. Medal wręczyła nestorce członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.
3 maja swoje 100. urodziny świętowała Helena Kozłowska z Bydgoszczy, która urodziła się w Duisburgu w Niemczech, skąd w latach trzydziestych razem z rodzicami przeprowadziła się do Polski. W trakcie drugiej wojny światowej podczas przymusowych robót wojennych poznała swojego przyszłego męża. Po wojnie przez lata jako szwaczka pracowała w znanych bydgoskich przedsiębiorstwach odzieżowych. Chętnie podróżowała i odwiedzała członków swojej rodziny, w tym brata i siostrę, którzy podobnie jak ona dożyli sędziwego wieku. Z okazji urodzin odwiedziny złożył nestorce wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz