Zamknij

Wszystkiego najlepszego pani Seweryno!

10:18, 05.05.2021 Aktualizacja: 10:24, 05.05.2021
Skomentuj

Pani Seweryna Żwańska, najstarsza mieszkanka Torunia świętuje dziś (5 maja) swoje sto szóste urodziny.  Zawsze aktywna, uśmiechnięta i wspierająca innych.  Przez lata działała w Stowarzyszeniu Rodzin Wojskowych, udzielała się w organizacji skupiającej i pomagającej inwalidom wojennym.  Dzięki córce, która  wiele lat pracowała w biurze polskiego radcy handlowego w Rzymie poznała świętego Jana Pawła II.

- Życzę pani Sewerynie zdrowia, pomyślności, pogody ducha, aby zawsze była otoczona atmosferą miłości i wsparcia. A to, co w swojej dobroci ofiarowuje innym, niech wraca zwielokrotnione ich troskliwością i zainteresowaniem. Żywię głęboką nadzieję, że każdy nowy dzień będzie dla Pani źródłem radości – życzy marszałek Piotr Całbecki.

Pani Seweryna urodziła się 5 maja 1915 roku w wielkopolskiej wsi Ostrowo Kościelne. Pochodzi z licznej rodziny, miała pięciu braci i trzy siostry. Kiedy ukończyła siedemnaście lat przeniosła się do Torunia i rozpoczęła pracę w prowadzonym przez brata sklepie ze szkłem i porcelaną na Starym Rynku. Wkrótce poznała Adolfa Żwańskiego, podoficera Wojska Polskiego, z którym żoną została w 1936  roku. \

W wywiadzie, którego udzieliła nam w roku 2018 wspominała Boże Narodzenie 1939 roku – „ Najmocniej utkwiły mi w pamięci smutne święta 1939 roku, już po zakończeniu działań wojny obronnej. Mój mąż, zawodowy żołnierz, uczestnik kampanii wrześniowej, był gdzieś w niemieckim obozie. Wówczas nie wiedziałam nawet czy żyje. Byłam sama z małym dzieckiem, moja córeczka miała dwa latka. Spędziłyśmy te święta u mojej siostry na Podgórzu, z jej rodziną. Były dla nas wszystkich naprawdę trudne – puste miejsca przy stole, kartki na żywność. Śpiewaliśmy kolędy, łamiąc się opłatkiem życzyliśmy sobie przede wszystkim spokoju i tego, żeby nasi bliscy wrócili do domu. Myślami byłam przy mężu. Podgórz by odcięty od Torunia, oba mosty były zburzone, żeby się dostać do centrum miasta trzeba było przepłynąć promem Wisłę.”

. Po przejściu na emeryturę przez lata aktywnie udzielała się w różnych stowarzyszeniach. Jest miłą i ciepłą osobą, która zachowała dobrą kondycje. Chętnie czyta książki, ogląda dzienniki informacyjne.  Wystarczy wykręcić jej numer  telefonu komórkowego aby z nią porozmawiać.  

·         Biogram pani Seweryny

·         Świąteczny wywiad z panią Seweryną

Pani Seweryna jest jedną z pierwszy osób uhonorowanych specjalną edycją marszałkowskiego medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, który przyznawany jest najstarszym mieszkańcom naszego województwa.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected].  Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%