Setne urodziny, w sobotę 24 kwietnia, obchodziła Urszula Tauer. Żołnierka Armii Krajowej, kurierka i weteranka Powstania Warszawskiego za swoje zasługi w 2009 roku otrzymała złoty medal Unitas Durat – najwyższe odznaczenie przyznawane przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Dziś (26 lutego) nestorka dołączyła także do grona rówieśników Niepodległej wyróżnionych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców naszego regionu. Medal stulatce wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli sto lat.
- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia i towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy tym bardziej wdzięczni za świadectwa takich osób jak pani Urszula, której poświęcenia i dokonania są tak niezwykłe, że aż zdumiewające, a jej opowieść mogłaby stanowić materiał na scenariusz filmowy. Z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie naszym najwyższym odznaczeniem – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Jak przyznaje córka kombatantki Marzena Tauer-Konecka - ,,Aż trudno uwierzyć, że po tylu przeżyciach, trudnym życiu (mama) jest w tak dobrej kondycji fizycznej i psychicznej”.
Urszula Tauer urodziła się 21 kwietnia 1921 roku we Lwowie, jako córka Polki i Niemca. W wieku dwóch lat razem z mamą przeprowadziła się do Bydgoszczy. Już jako dziecko wybrała polskość, do ślubu jednak posługiwała się podwójnym nazwiskiem Kaczyńska-Krefft.
Podczas drugiej wojny światowej wielokrotnie narażała życie i dwukrotnie odnosiła poważne rany. Dzięki doskonałej znajomości języka niemieckiego wiele razy udało jej się uniknąć śmierci. Była przetrzymywana przez Gestapo w bydgoskim areszcie, skąd została zwolniona. Udało jej się przedostać do mieszkającego w Wiedniu wuja. Po powrocie do kraju wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Ala” pracowała w łączności i jako kurierka podróżowała do Berlina oraz nawiązywała kontakt z obozami jenieckim i ośrodkami pracy przymusowej, walczyła także w Powstaniu Warszawskim.
Czynną służbę w szeregach AK ukończyła w stopniu porucznika. W 2014 roku decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej awansowano ją do rangi kapitana. Bogaty życiorys konspiracyjny pani Urszuli Tauer i listę przyznanych odznaczeń spisała jej córka Marzena Tauer-Konecka.
Po wojnie pani Urszula wyszła za mąż i pracowała jako sekretarka w Ministerstwie Oświaty. W 1966 roku powróciła do Bydgoszczy, gdzie prowadziła laboratorium chemiczne i opiekowała się ciężko chorym małżonkiem. Doczekała 3 dzieci, 4 wnuków i 4 prawnuków. Do dziś uczestniczy w m.in. akcjach społecznych organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego i spotkaniach z więźniami osadzonymi w zakładach karnych. Lubi podróże i chętnie spaceruje oraz czyta książki.
Pamięć o seniorach, którzy dożywają tak dostojnego wieku, jest dla nas szczególnie ważna. O najstarszych mieszkańcach województwa pamiętamy przez cały rok, przekazując im życzenia z okazji urodzin i świąteczne podarunki. Marszałkowskim medalem uhonorowaliśmy dotąd 178 osób, których biogramy znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady dostarczania medali, które wręczamy przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
0 0
Do kogo zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym?
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up
plus the rest of the site is really good. Kto jest zobowiązany do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości Jamar spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością spółka komandytowa?