Dziś (21 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim podpisane zostały pierwsze umowy grantowe z przedsiębiorcami z branży gastronomicznej. W dwóch naborach o wsparcie na utrzymanie miejsc pracy w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego złożono pół tysiąca wniosków. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu Sławomir Kopyść.
Kolejne umowy z przedsiębiorcami gastro i fit będą podpisywane od jutra (22 grudnia) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz w przedstawicielstwach w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu.
- Pomoc samorządu województwa to realny wyraz naszej solidarności z pracującymi w nich ludźmi. Mając na względzie sytuację firm i ich pracowników, zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw sygnalizowanym przez te środowiska oczekiwaniom. Dziękuję współpracującym z nami przedstawicielom obu branż za to, że pomogli nam stworzyć warunki naboru pod te oczekiwania oraz pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, którzy przyjęli dodatkowe obowiązki, aby jak najszybciej udało się przekazać beneficjentom potrzebne wsparcie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Urząd Marszałkowski w błyskawicznym tempie przygotował warunki dwóch naborów wniosków (1-7 grudnia i 9-10 grudnia). W drugim z nich, po sygnałach od zainteresowanych środowisk, rozszerzyliśmy możliwość ubiegania się o granty także na te przedsiębiorstwa, które faktycznie prowadzą działalność gastronomiczną lub ośrodek budowania formy, choć w rejestrach przedsiębiorstw (CEIDG, KRS, REGON) nie wskazały ich jako działalności przeważającej. W ramach dwóch naborów pozytywnie zweryfikowano już 356 wniosków (257 w pierwszym i 99 w drugim naborze). Obecnie trwa weryfikacja kolejnych, prosimy też przedsiębiorców o uzupełnienie dokumentacji. Umowy o wsparcie będą podpisywane w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i czterech przedstawicielstwach: w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu.
Granty obrotowe na utrzymanie miejsc pracy, wyłącznie dla małych firm lub mikroprzedsiębiorstw, to zapowiadane wcześniej przez marszałka Piotra Całbeckiego dofinansowanie etatu w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, może otrzymać od 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie jednego lub dwóch stanowisk pracy.
Wsparcie dla przedsiębiorstw branż gastronomicznej i fitness jest elementem wartego 910 milionów złotych marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Pakiet finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz