Zamknij

Narodowe Święto Niepodległości: program obchodów w regionie

15:19, 10.11.2020 Aktualizacja: 16:07, 10.11.2020
Skomentuj

Jutro (11 listopada) obchodzimy 102. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas wojewódzkich uroczystości w Toruniu, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, i Bydgoszczy, w których będzie uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, tradycyjnie odprawione zostaną msze święte w intencji ojczyzny. W programie także koncerty, okolicznościowe wystawy, wykłady i warsztaty dla dzieci. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami większość wydarzeń kulturalnych odbędzie się online.

Samorząd województwa włączył się do akcji wspierania lokalnych przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami i zakupił chryzantemy. W przededniu Narodowego Święta Niepodległości harcerze i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli 1 200 donic kwiatów w kilkunastu miejscach pamięci w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Grudziądzu, Włocławku, Górsku, Chorabiu (powiat toruński) i na Barbarce. Część chryzantem została pozyskana od producentów.

- Narodowe Święto Niepodległości bierze swój początek w 1918 roku.  Prawie półtora wieku walk, często krwawych i ofiarnych, półtora wieku cierpień, tęsknoty i gorliwych modlitw. Po stu dwóch latach od tamtych wydarzeń pragniemy wyrazić radość z naszej wolności, a także okazać wdzięczność wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą życia, sercem, pracą rąk i umysłów zachowały Rzeczpospolitą dla nas – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wojewódzkie obchody rozpoczną msze święte - o godzinie 11 w katedrze bydgoskiej i o godzinie 10.30 w kościele garnizonowym św. Katarzyny w Toruniu (transmisja toruńskiego nabożeństwa na youtubie). Złożymy hołd bohaterom walki o niepodległość. Ceremonie złożenia kwiatów odbędą się po nabożeństwach – w Bydgoszczy w miejscu pochówku kapitana Wacława Denhoffa-Czarnockiego na cmentarzu Nowofarnym oraz pod pomnikiem Wolności, w Toruniu pod pomnikami generała Józefa Hallera i marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921 na cmentarzu komunalnym. Wieczorem budynek Urzędu Marszałkowskiego zostanie oświetlony w biało-czerwone barwy.

W organizację obchodów włączyły się marszałkowskie i miejskie instytucje kultury, które przygotowały szeroką ofertę wydarzeń online (linki do wydarzeń na plakacie). Już dziś zapraszamy do obejrzenia wystawy „Wigilia Święta Niepodległości”. Przed Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka jutro (11 listopada) będzie można odwiedzić pokonkursową wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci „Niepodległa Nieodległa”.  Dla miłośników muzyki przygotowaliśmy zbiór pieśni patriotycznych oraz koncerty – „Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości” transmitowany z Pałacu Lubostroń oraz „Chopin na Święto Niepodległości” z auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W programie także wykłady i spektakle historyczne, m.in. „Kiedy przyszła Niepodległa? Ziemie polskie w latach 1918-1922” oraz „Sekret Wielkiego Mistrza”. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Na najmłodszych czekają wykreślanki, krzyżówki, konkurs poetycki oraz warsztaty plastyczne, podczas których wykonają niepodległościowy lampion.

 

Program obchodów

 

Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina

W Kujawsko-Pomorskiem obchody Narodowego Święta Niepodległości łączą się jak co roku z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”.  W weekend transmitowaliśmy online pokazy kulinarne. Zapraszamy także do  internetowej platformy zakupowej, na której można nabyć lokalne przysmaki i tradycyjne wyroby z gęsiny.

 

Czytaj także:

2020 gęsich tuszek dla mieszkańców województwa

Warsztaty kulinarne z Anną Starmach

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%