Zamknij

Wiecha na budowie Młyna Kultury

17:04, 05.10.2020 Aktualizacja: 17:14, 05.10.2020
Skomentuj

Trwa gruntowna przebudowa i rozbudowa niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. Dziś (5 października) z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na obiekcie, który pomieści mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka i salę teatralno-koncertową Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

- Powstaje bardzo potrzebne miejsce, w którym wojewódzkie instytucje kultury otrzymają nowoczesne przestrzenie pozwalające na rozszerzenie ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społeczności – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wypowiedzi z ceremonii (audio)

Marszałek Piotr Całbecki

Przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska

 

Młyn Kultury jest w całości dedykowany twórczości artystycznej i jej aktywnym odbiorcom. Sześciokondygnacyjny gmach o kubaturze 18 tysięcy metrów sześciennych – z dużym udziałem przeszkleń i efektowaną zewnętrzną konstrukcją stalową oraz ceglaną elewacją - będzie bardzo awangardowy, ultranowoczesny, także w aranżacji wnętrz. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Home of Houses; architekci zadbali, by obiekt nawiązywał do tradycji i harmonijnie wpisał się w istniejącą w tym rejonie zabudowę.

 

Parter będzie strefą ogólnodostępną – będą się tu mieścić kawiarnia, przestrzeń wystawiennicza i szatnia. Pierwsze piętro zaplanowano jako królestwo galerii, z miejscem na warsztaty plastyczne dla najmłodszych i salą wystawową. Ulokuje się tu pierwsza w Polsce profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Będziemy w niej prezentować bogate zbiory Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Drugie i trzecie piętro zajmie Książnica, która umieści tu swoją mediatekę i przeniesie filię z ul. Kościuszki – w tej części Młyna przewidziano m. in. salę zbiorów i czytelnię, odpowiednio urządzoną i przyjazną kolorystycznie strefę malucha, strefy gier i komiksów oraz salę wykładową. Ostatnie trzy piętra przeznaczamy dla WOAK-u, który urządzi tu swoją główną siedzibę z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na funkcjonalne biura.

 

Zakończenie prac budowlanych w pierwszym kwartale 2021, otwarcie w połowie przyszłego roku. Całość będzie kosztować 31,6 mln złotych. Inwestycja finansowana jest z budżetu województwa oraz środków unijnych (dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 15 mln złotych).

 

Inwestycja w liczbach

koszt 31,6 mln zł

dotacja z POIiŚ 14,8 mln zł

6-kondygnacyjny budynek

kubatura 18 tys. m sześć.

powierzchnia 4 tys. m kw.

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%