Zamknij

Świętowaliśmy setną rocznicę Cudu nad Wisłą: relacja z uroczystości

11:25, 16.08.2020 Aktualizacja: 11:32, 16.08.2020
Skomentuj

„Pogoda cudna, upały, nic nie wierzę, aby bolszewicy mieli wejść do Warszawy, choć są tuż, tuż…” – tak pisała 15 sierpnia 1920 roku w swoim dzienniku Maria Dąbrowska. Walki z bolszewikami toczyły się także na przedpolach Włocławka. 15 sierpnia 2020 odbyły się w tym mieście wojewódzkie obchody upamiętniające setną rocznicę tych wydarzeń.

Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego

Wystąpienie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej

Wystąpienie wicewojewody Józefa Ramlaua

Wystąpienie prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego

 

Wojewódzkie obchody rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wisły we Włocławku. Następnie przed katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym, podczas której medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczeni zostali uczestniczka powstania warszawskiego Krystyna Majczyńska oraz pułkownicy Remigiusz Zieliński, Krzysztof Stańczyk i Janusz Kryszpin. Marszałek Piotr Całbecki wręczył specjalny okolicznościowy medal, wykonany z okazji setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, rodzinie Bartłomieja Kołodzieja, który był przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920. 

 

W południe pod przewodnictwem ordynariusza diecezji włocławskiej biskupa Wiesława Meringa odbyła się msza święta. Przed nabożeństwem na budynku katedry odsłonięto tablicę "Dla upamiętnienia setnej rocznicy zwycięstwa polskiego nad armią sowiecką i ocalenia Włocławka". Po przemarszu ulicami miasta na budynku delegatury Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Bechiego 2 odsłonięta została tablica poświęcona bohaterom Cudu nad Wisłą. Na Bulwarach im. Marszałka Piłsudskiego na mieszkańców czekało historyczne miasteczko z epoki z licznymi atrakcjami: musztrą oddziału konnego, pokazem władania białą bronią i sprzętu wojskowego oraz przejażdżkami konnymi. Z repertuarem pieśni patriotycznych wystąpiły Orkiestra Wojskowa z Torunia i Kapela z Szaconkiem. Na zakończenie uroczystości grupa rekonstrukcyjna bydgoskiego Związku Harcerstwa Polskiego przedstawiła inscenizację historyczną „Młodzi w obronie Włocławka”. W wojewódzkich obchodach wzięli udział przedstawiciele Hufca ZHP Włocławek wraz z zastępczynią komendanta Chorągwi Dorotą Sucharską.

 

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. okolicznościowe wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Historii Włocławka oraz wystawa plenerowa na placu Wolności. Jeszcze dziś po zmroku na fasadzie budynku Muzeum Etnograficznego przy ulicy Bulwary im. Marszałka Piłsudskiego 6 wyświetlany będzie multimedialny pokaz świateł „Włocławscy bohaterowie 1920 roku”.

 

Z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks „Wojna polsko-bolszewicka. Ostatni bastion”. Więcej o publikacji i konkurs: https://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36128-wygraj-komiks-o-bohaterach-obrony-wloclawka

W przeddzień wojewódzkich obchodów setnej rocznicy zwycięskiej bitwy warszawskiej w parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu odbyła się ceremonia odsłonięcia pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych. Monument, hołd poległym w wojnie bolszewickiej 1920 roku, został zniszczony na rozkaz niemieckiej administracji okupacyjnej w roku 1939. Odbudowę wsparł finansowo samorząd województwa. Więcej w naszym materiale: https://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36106-w-holdzie-baloniarzom-w-mundurach

 

14 sierpnia przy wejściu głównym do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odsłonięta została tablica poświęcona bohaterom Cudu nad Wisłą: https://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36122-w-holdzie-bohaterom-1920-roku

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

WotekWotek

0 1

To nie byl cud tylko dzialania wywiadu, kryptologow i zolnierzy. Pilsudzki w grobie sie przewraca jak nazywacie to zwyciestwo "cudem".

11:51, 16.08.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%