Zamknij

Strategia przyspieszenia 2030+ - to dotyczy każdego z nas

10:01, 29.07.2020 Aktualizacja: 10:04, 29.07.2020
Skomentuj

Startują oficjalne konsultacje projektu strategii rozwoju województwa do roku 2030. Wczoraj (28 lipca) w Toruniu odbyła się uroczysta konferencja inauguracyjna z udziałem samorządowców z całego regionu, parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej oraz reprezentacji środowisk naukowych, biznesowych i działających w dziedzinie ochrony środowiska. Nowa wersja naszego najważniejszego dokumentu programowego, który będzie m.in. podstawą do opracowania regionalnego programu operacyjnego nowej perspektywy, powinna zostać przyjęta przez sejmik jeszcze w tym roku.

 

Oficjalne zaproszenie do konsultacji, projekt strategii i pozostałe dokumenty

Wizja rozwoju województwa do roku 2030 (prezentacja marszałka Piotra Całbeckiego)

Strategia przyspieszenia 2030+ (prezentacja dyrektora Departamentu Planowania Strategicznego Adama Stańczyka)

 

- Przyjętym w strategii nadrzędnym celem jest zapewnienie wysokiej jakości życia mieszkańców regionu. Mam tu na myśli zarówno poziom życia właściwy dla społeczeństw rozwiniętych krajów europejskich, jak i nasze słuszne aspiracje na miarę realiów trzeciej dekady XXI wieku. Najlepiej charakteryzują to dwie idee: „Człowiek w centrum uwagi” i „Przyspieszenie rozwoju”. Ustalenia strategii w sposób bezpośredni lub pośredni wpłyną na politykę rozwojową każdej gminy w Kujawsko-Pomorskiem i dotyczyć będą każdego z nas. Stąd przyjęty sposób tworzenia dokumentu, od początku uwzględniający szeroki udział wszystkich interesariuszy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Zobacz Strategia przyspieszenia 2030+

 

W konferencji, która odbyła się w toruńskim Dworze Artusa, uczestniczyli też przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

 

Wypowiedzi z briefingu prasowego (audio)

marszałek Piotr Całbecki

przewodnicząca Elżbieta Piniewska

dyrektor Departamentu Planowania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Adam Stańczyk

wicedyrektor Departamentu Planowania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Andrzej Potoczek

 

Prace nad Strategią przyspieszenia 2030+ rozpoczęliśmy od wykonania  diagnozy, czyli analizy sytuacji i aktualnych uwarunkowań rozwojowych. Zidentyfikowaliśmy czternaście podstawowych wyzwań:

poprawa poziomu rozwoju społecznego

dostosowanie kierunków rozwoju województwa do transformacji demograficznej i konsekwencji starzenia się społeczeństwa

rozwój przedsiębiorczości

wzrost innowacyjności gospodarki

poprawa dostępności zewnętrznej oraz wykorzystanie potencjału logistycznego

poprawa dostępności komunikacyjnej stolic województwa

wzmocnienie potencjału Bydgoszczy i Torunia jako ośrodków rozwoju

nowoczesny sektor rolno-spożywczy

rozwój uzdrowisk

powszechna dostępność technologii informacyjnych

zapewnienie dobrego stanu powietrza

zrównoważony rozwój oraz efektywne funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa w warunkach zmian klimatu

bezpieczeństwo i transformacja energetyczna

odbudowa gospodarki po epidemii Covid-19.

 

Projekt strategii, której tytuł brzmi „Strategia przyspieszenia 2030+”, oprócz diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej województwa ze wskazaniem aktualnych wyzwań i szans rozwojowych, zawiera wizję funkcjonowania województwa w trzeciej dekadzie XXI wieku, cele i kierunki rozwoju, wykaz projektów kluczowych, założenia polityk rozwojowych w poszczególnych dziedzinach oraz wskazanie źródeł finansowania.

 

Wskazuje cele operacyjne, będące filarami przyspieszenia rozwoju:

skuteczna edukacja

zdrowe, aktywne i zamożne społeczeństwo

konkurencyjna gospodarka

dostępna przestrzeń i czyste środowisko

spójne i bezpieczne województwo.

 

Zakładamy, że efektem realizacji ustaleń strategii będą trwałe miejsca pracy z przyzwoitym wynagrodzeniem, znaczące unowocześnienie gospodarki, wysokiej jakości środowisko przyrodnicze, szeroka dostępność wysokiej jakości usług społecznych oraz to, że nasz region będzie pozytywnie identyfikowany (jako producent wysokiej jakości żywności, ośrodek turystyki uzdrowiskowej, cel wypadów na łono przyrody, etc.). Wartością dodaną powinno być korzystniejsze dla regionu saldo migracji. W regionie, w którym dobrze się żyje i w którym można realizować ambicje zawodowe, częściej wiążą przyszłość młodzi mieszkańcy.

 

Procedowana obecnie strategia rozwojowa jest czwartą w naszej historii i kontynuacją wszystkich poprzednich. Celem pierwszej (2000 rok) była integracja województwa, drugiej (2005 rok) wyrównywanie szans rozwojowych, trzecia (2013 rok) była strategią modernizacji. Możemy mówić o wymiernych efektach realizacji ustaleń tej ostatniej: wzroście PKB, produkcji sprzedanej przedsiębiorstw, dochodów własnych województwa, liczby pracujących i nowych miejsc pracy, dzieci objętych opieką w przedszkolach i żłobkach oraz liczby osób z wyższym wykształceniem, a także spadku bezrobocia i liczby korzystających z opieki społecznej.  

 

Uwagi i wnioski do projektu nowej strategii można składać - pisemnie, ustnie lub pocztą elektroniczną – do 3 września 2020. Projekt, szczegóły i pozostałe dokumenty

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%