Ponad 47 milionów złotych wsparcia na inwestycje w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej trafi do 56 gmin (lub gminnych spółek celowych) przygotowujących się do budowy lub modernizacji ujęć i stacji uzdatniania wody, wodociągów, sieci kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Dziś (19 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się wręczenie umów na dofinansowanie projektów. W uroczystości wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członek zarządu Aneta Jędrzejewska i radny województwa Paweł Zgórzyński.
- Inwestycje, na które trafia dofinansowanie, znacząco poprawią standard życia kujawsko-pomorskiej wsi. Budowa nowych i modernizacja istniejących systemów gospodarki wodno-ściekowej pozwolą podnieść jakość wody w kranach i poprawią stan środowiska naturalnego. To zadania kosztowne, z którymi samorządy gminnie mogłyby sobie nie poradzić bez wsparcia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Dotacje na realizację projektów pochodzą z zarządzanych przez marszałkowska administrację środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wsparcie umożliwi:
budowę ponad 33 kilometrów nowych i przebudowę 5 kilometrów istniejących wodociągów,
budowę 56 kilometrów sieci kanalizacyjnych,
budowę 316 przydomowych oczyszczalni ścieków,
budowę 4 i modernizację 2 ujęć wody,
budowę 10, remont 17 i wyposażenie 2 stacji uzdatniania wody,
budowę 4 i przebudowę 5 oczyszczalni ścieków,
montaż instalacji służącej utylizacji osadów ściekowych.
Najwyższa wartość dotacji z PROW to dwa miliony złotych. Środki pozwolą na budowę stacji uzdatniania wody i rozprowadzenie sieci wodociągowej w miejscowości Pięćmorgi (powiat świecki). Wsparcie w tej samej wysokości umożliwi również budowę kanalizacji sanitarnej w Bożejewicach (powiat żniński). Dzięki blisko dwóm milionom złotych rozbudowane zostaną sieci wodociągowa i kanalizacyjna na terenie gminy Gniewkowo (powiat inowrocławski).
Lista dofinansowanych projektów
Środki z PROW na lata 2014-2020 przyznane dotąd na inwestycje w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich pozwoliły na wybudowanie i przebudowanie łącznie 137 kilometrów sieci kanalizacyjnych oraz 72 kilometrów sieci wodociągowych. Wybudowano ponad 1740 przydomowych oczyszczalni ścieków, 8 nowych ujęć wody. Powstały i zostały rozbudowane 22 stacje uzdatniania wody, przebudowano 3 instalacje do osadów ściekowych.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz